Lenovo IdeaPad 3-14ADA05 Abyss Blue
Laptop - AMD Ryzen 5 3500U, 14" TN anti-glare 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, AMD Radeon Vega 8, SSD 512GB, webcam, USB 3.2 Gen 1, WiFi 802.11ac, Windows 10 Home
The product is localised for CZ
Code:  NT391p6 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Specifications
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
AMD Ryzen 5 3500U
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
512 GB
Equipment
Memory Card Reader, Operating system
Processor
Processor type
AMD Ryzen 5
AMD processor generation
Zen+ (3rd generation)
Processor model number
AMD Ryzen 5 3500U
Number of processor cores
4 ×
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Core boost frequency
3.7 GHz (3,700 MHz)
Cache processor
4 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Memory frequency
2,400 MHz (2.4 GHz)
Number of installed slots
1 ×
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
AMD Radeon
Model graphics cards
RX Vega 8
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
512 GB
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Equipment
Webcam
480 p
Battery
USB-C charging
No charging via USB-C
Maximum battery capacity
8.5 h
Construction
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.6 kg
Interface
Graphical output ports
HDMI
Audio
Combo Audio Jack
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
USB 2.0
1 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.0
WiFi version
WiFi 5
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
327.1 mm
Maximum height
19.9 mm
Depth
241 mm