Lenovo IdeaPad S340-14IIL Platinum Grey
5 1 rating
Laptop - Intel Core i5 1035G1 Ice Lake, 14" IPS anti-glare 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, Intel UHD Graphics, SSD 256GB, backlit keyboard, webcam, USB-C, WiFi 802.11ac, 3-cell battery, Windows 10 Home
The product is localised for CZ
Code:  NT357f22r Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo IdeaPad S340-14IIL Platinum Grey Discontinued
Specifications
SSD capacity
256 GB (0.26 TB)
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
Intel Core i5 1035G1 Ice Lake
Processor frequency
1 GHz (1,000 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
256 GB
Processor
Processor type
Intel Core i5
Processor model number
Intel Core i5 1035G1 Ice Lake
Number of processor cores
4 ×
Processor frequency
1 GHz (1,000 MHz)
Core boost frequency
3.6 GHz (3,600 MHz)
Cache processor
6 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Memory frequency
2,666 MHz (2.67 GHz)
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel UHD Graphics
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
256 GB
Drive interfaces
M.2
SSD capacity
256 GB (0.26 TB)
Equipment
Webcam
720 p
Battery
Number of cells
3pc(s)
Maximum battery capacity
9 h
Construction
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.6 kg
Dimensions
Width
327.7 mm
Maximum height
17.9 mm
Depth
230.5 mm