Příkrmy slouží k přechodu na klasickou stravu
Příkrmy představují v životě dítěte důležitou roli, zejména co se týče budoucích stravovacích návyků. Jejich cílem je postupně nahrazení mateřského mléka či kojenecké výživy. Dětské příkrmy by měly být nutričně vyvážené, kvalitní a vhodně připravené pro citlivý trávící systém malého dítěte.
Kdy a jak začít s příkrmy?
Pokud začínáte zavádět příkrmy, dbejte na postupné podávání, aby se mohla sledovat případná alergická reakce, nebo problémy s trávením. Nevíte, jak poznat, kdy začít s příkrmy? Zavádění příkrmů je u každého individuální. Nekojící matky by s nimi měly začít dříve, doporučuje se od ukončeného 4. měsíce. A kdy začít s příkrmy u kojeného dítěte? U kojence můžete začít později, od ukončeného 5. či 6. měsíce. Vždy si ale nechte poradit od vašeho pediatra.
Obecně se doporučuje začínat s příkrmy, které obsahují pouze jednu složku, a to právě pro to, abyste obratem mohli zjistit, pokud by daná potravina nedělala vašemu miminku dobře. Buďte hlavně trpěliví, některým miminkám nemusí příkrmy hned chutnat.
Nevíte, jak na zavádění příkrmů? Postup je snadný
Doporučil vám pediatr zavést příkrmy, ale nevíte, jak na to? Začněte jedním druhem rozmixované zeleniny, kterou dítěte podávejte po jedné až dvou lžičkách denně. Dítě si na ně nejdříve musí zvyknout a je možné, že je zprvu bude odmítat. Příkrmy se doporučují zavést během oběda.
Dětské příkrmy od 4. měsíce by se měly podávat jako první
Dětské příkrmy od 4. měsíce< jsou prvním jídlem, které vašemu dítěti můžete dát. Ty se převážně doporučují nekojícím matkám, avšak vždy dbejte pokynů vašeho pediatra. První příkrmy by měly obsahovat zeleninu, nejlépe pouze jeden druh. Poté je možné přidávat i masové směsi či ovoce. Začíná se s potravinami, jako je mrkev, cuketa, dýně, batáta, květák či brambory. Dětské příkrmy z ovoce obsahují jablko, hrušku či banán.
Příkrmy pro miminka od 5. měsíce jsou zlatým středem
Příkrmy pro miminka od 5. měsíce jsou vhodné pro kojící i nekojící matky. Toto období je takovým zlatým středem pro podávání stravy vašemu dítěti. V nabídce najdete zeleninové, masové, ale i ovocné příkrmy. Můžete přidat například také meruňku či broskev a začít podávat kaše, zejména pak rýžovou či kukuřičnou.
i
Příkrmy nemusí dítě hned přijmout
Ať už zavedete příkrmy ve 4. či 6. měsíci, mějte na paměti, že je dítě může zprvu odmítat. Dítěti je proto dávejte postupně a po zbytek dne jej můžete kojit. Dítěti příkrmy v žádném případě nenuťte, když nebude chtít ochutnat, nabídněte jej za třeba pár dní znovu.
Dětské příkrmy od 6. měsíce jsou vhodné pro kojící matky
Dětské příkrmy od 6. měsíce se doporučují spíše kojícím matkám. Ukončený 6. měsíc je posledním termínem, kdy je potřeba dětem příkrmy zavést. Děti potřebují dostatek živin a mateřské mléko by již nemuselo být dostačující. V tomto měsíci je možné přidat zeleninu jako brokolici, hrášek či špenát, z ovoce švestku či magno, ovesnou kaši a rovněž už můžete přidat maso, respektive masové pyré. Na první dětské příkrmy se hodí především kuřecí a krůtí maso.
Dětské příkrmy od 8. měsíce mohou obsahovat i maso a přílohu
Dětské příkrmy od 8. měsíce se doporučují dětem, které již ukončily 8. měsíc. Ty mohou již obsahovat například rozmixované těstoviny, rizoto, brambory či vaječný žloutek. V tomto věku již můžete dětem přidávat postupně do stravy i lepek či laktózu, které jsou pro zdraví dítěte důležité. Oblíbená je například kombinace kuřecího masa, mrkve a brambor. Dokonce můžete přidat i mléčné výrobky, a to především bílý neslazený jogurt či měkký sýr.
Dětské příkrmy od 10. měsíce mohou obsahovat i kousky
Dětské příkrmy od 10. měsíce mohou obsahovat spoustu běžných potravin, samozřejmě v kvalitní formě a bez dochucovadel. Jedná se zejména o komplexější příkrmy, například dušené hovězí s bramborem a zeleninou, dokonce mohou obsahovat i luštěniny (zejména ty méně nadýmavé). Dítě už v tomto období může zkusit rozmačkanou stravu, případně malé kousky. Podává se i čerstvé ovoce nakrájené na vhodné kousky.
Příkrmy pro miminka od 1 roku mají spoustu užitečných živin
Příkrmy pro miminka od 1 roku obsahují větší porce než pro několikaměsíční dítě. Obsahují mnoho různých jídel, jako jsou například těstoviny se šunkou, rizoto s masem, špenát či další jídla, samozřejmě rozmixovaná či rozmačkaná. Dětem od 1 roku můžete dát i mléčnou kaši, popřípadě polévku. Dá se říct, že dítě od jednoho roku může jíst běžné jídlo, které se jí u vás v rodině, jen samozřejmě upravené do podoby vhodné pro dítě, tedy ne výrazně dochucené a rozmačkané/kousíčky.
Ovocné příkrmy si zamiluje každé dítě
Řada ovocných příkrmů je vhodná pro děti od čtyř měsíců. Je však lepší dítě nejprve navyknout na zeleninu vzhledem k tomu, že ovoce má sladkou chuť a dětem může více chutnat. Některé ovocné příkrmy jsou kombinované s kaší nebo ovesnými vločkami – jsou tedy výživnější a miminko více zasytí. Ovocné dětské příkrmy mohou být buď jednosložkové, tedy například jahodové, jablečné či hruškové, nebo vícesložkové jako třeba jablko s banánem, švestka s hruškou a podobně.
Ovocné příkrmy jsou oblíbenou pochoutkou nejen těch nejmenších. Pochutnají si na nich i větší děti, či dokonce někteří dospělí. Kdo by nemiloval přesnídávku s piškotama? Vhodné je volit v každém případě ovocné příkrmy bez přídavku cukru – jsou sladké samy o sobě.
Zeleninové příkrmy jsou vhodné podávat jako první
Zeleninové příkrmy jsou vhodné na začátek, kdy je zavádíte. Zelenina je pro děti v raném věku velmi důležitá. Nejprve se doporučuje začít s jedním druhem zeleniny, až později přidat další zeleninu, popřípadě ji mixovat. Myslete i na to, že ne každá zelenina může dítěti chutnat. Zeleninové příkrmy tedy mohou zpočátku obsahovat jen rozmixovanou mrkev, cuketu, batát či třeba dýni, později pak jejich kombinace. Zkoušejte různé druhy, aby miminko ochutnalo všechno.
Masozeleninové dětské příkrmy nabízí několik druhů masa
Masozeleninové dětské příkrmy obsahují zeleninu, maso a přílohu, případně pouze zeleninu a maso. Plně tak pokryjí potřebné živiny a vitamíny, jež dítě během oběda potřebuje získat. V této kategorii najdete příkrmy vhodné pro kojence od čtyř měsíců až po batolata starší jednoho roku. V nabídce je několik druhů masa, jako například krůtí, kuřecí, telecí, ale i tuňák, které jsou kombinované s různorodou zeleninou a přílohami, aby mělo dítě pestrý a vyvážený jídelníček.
Příkrmy v podobě polévek pro kojence jsou vhodné v jakémkoliv věku
Mezi polévkami pro kojence najdete například dýňovou, zeleninovou, hráškovou, špenátovou, ale i vývar s nudlemi. Polévky, jakožto příkrmy jsou vhodné pro děti od ukončených 6 či 8 měsíců. Mějte však na paměti, že nejsou tak husté jako přesnídávky, a tak i méně zasytí. Jsou vhodné také na večer, nejsou totiž příliš těžké. Polévky jsou ideální dětské příkrmy, neboť jsou snadno stravitelné, bohaté na živiny a mohou obsahovat různé druhy zeleniny, obilovin i masa.
i
Dětské příkrmy: Těstoviny a rýže vaše dítko zasytí
Dětské příkrmy obsahující těstoviny a rýži jsou vhodné až po zavedení zeleninových a masových příkrmů. Tento typ totiž obsahuje lepek, který se doporučuje dětem dávat až od zhruba 8 měsíců. Některé příkrmy s těstovinami či rýží obsahují i maso či zeleninu.
Dětské bio příkrmy jsou pro děti šetrnější
Dětské bio příkrmy jsou vyrobené z potravin z bio farem, tedy podle zásad ekologického zemědělství. Při pěstování ovoce či zeleniny nejsou použita žádná umělá hnojiva, chemické přísady či umělé konzervanty. Bio příkrmy mohou být pro děti šetrnější, protože zajišťují vyšší kvalitu a bezpečnost potravin, což je pro citlivý trávicí systém miminka naprosto optimální. Chcete-li dítěti nabídnou to nejlepší, určitě vsaďte na bio dětské příkrmy.
Kapsičky pro děti jsou vhodné na cesty
Kapsičky pro děti jsou skvělou svačinou, ať už jste na výletě či na delší procházce. Kapsičky si díky svému praktickému obalu můžete vzít kamkoliv s sebou. Navíc nemusíte brát ani lžičku. Mohou být vhodné pro děti již od ukončeného 4. měsíce, ale i pro starší děti od 1 roku. Většinou bývají ovocné a mohou obsahovat jak jeden druh ovoce, tak i více složek. Výjimkou nejsou ani masozeleninové příkrmy v kapsičkách, které jsou ideální jako oběd na cesty.
i
K dostání jsou i příkrmy bez lepku, bez laktózy a hypoalergenní. Ty vyhoví specifickým potřebám miminek s alergiemi a dalšími zdravotními obtížemi.
Pravidla pro výběr příkrmů: Na co si dát pozor?
Před podáním prvního příkrmu svému dítěti si zkontrolujte tyto důležité věci:
- Na obalu každého příkrmu najdete věk, od něhož lze stravu dítěti podávat.
- S příkrmy je vhodné začít mezi 4. až 6. měsícem věku dítěte.
- Nejprve doporučujeme podávat zeleninové příkrmy, poté zařadit maso-zeleninové, a nakonec ovocné.
- Hlídejte také složení. Zejména příkrmy pro kojence do 1 roku by neměly obsahovat sůl a přidaný cukr.
- Do příkrmů je dobré postupně přidávat lepek a laktózu, které jsou pro děti také důležité.
- Při podávání se vyhněte kovové lžičce. Používejte spíše plastovou bez BPA.
Jaké první příkrmy jsou nejvhodnější?
Na začátek jsou ideální příkrmy s jedním druhem zeleniny. Správná doba pro jejich ochutnání je u kojených dětí úderem 6. měsíce, u nekojených můžete začít už v ukončeném čtvrtém měsíci. Při jejich zavádění vždy zkoušejte tři dny jeden druh zeleniny a až poté přidejte další druh. Lépe tak zjistíte případné alergické reakce. Pokud bude vše v pořádku a nebudete pozorovat žádné neobvyklé reakce, tak můžete začít zařazovat více složek a postupně se dopracovat ke komplexnímu jídlu.
Více informací na toto téma naleznete v našem článku Kdy a jak začít s příkrmy u miminek. Najdete zde nejen užitečné informace o tom, jak a kdy začít, ale najdete zde také například pro tabulku – dětské příkrmy přes den podle měsíců věku.
Kdy začít s mléčnými příkrmy?
Mléčné příkrmy můžete do jídelníčku dětem zařadit od ukončeného 6. či 7. měsíce. K dispozici jsou mléčné kaše, ale dávat dětem můžete i jogurty. Ty však vybírejte s normálním obsahem tuku (cca 3–3,5 %). Vyhnout byste se však měli tvarohům či sýrům, ty obsahují příliš mnoho bílkovin.
i
Dáte raději na názor zkušených maminek? Přečtěte si, co říkají na dětské příkrmy recenze. Pokud vás naopak zajímá například cenově dostupnější varianty, nebo výhodnější balení, zkuste se podívat na naše akce. Dětské příkrmy jsou zde výhodnější.
Chcete připravovat doma dětské příkrmy? Recepty jsou velmi snadné
Pokud chcete zavádět dětské příkrmy tak, že je budete vařit doma, určitě můžete, je to velmi snadné. Skleničky jsou v tomto případě jednodušší v tom, že dítě sní zpočátku opravdu velmi malé množství, a tak budete muset vařit například jednu mrkev, půlku brambory a podobně. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, obecně se doporučuje připravovat zeleninu na páře, případně povařit, a to bez soli či jiných dochucovacích prostředků. Začínejte s pyré a postupně můžete přidávat kousky.
Skrýt popis