Výběr podle zvířete aneb terárium pro želvu se liší od toho pro křečka
Pokud jste se rozhodli pořídit si terárium, rozmyslete si, jaké zvíře chcete chovat – jedině tak můžete zvolit správný model. Je nutné si uvědomit, že například terárium pro plazy je jiné než terárium pro chameleona.
- Terária pro želvy bývají uzavřená a mají většinou přístup přes přední posuvné dveře.
- Terária pro chameleony jsou atypicky umístěná na výšku a mají hodně rozvětvených kořenů.
- Terária pro agamy mívají velkou plochu dna a hodně kamenů, kořenů a dalších dekorací.
- Terária pro hady jsou velká, pevně přikrytá a hlavně musí mít dobrý vyhřívací mechanismus.
- Terária pro gekony a gekončíky bývají taktéž velká a mají spoustu vnitřního vybavení.
- Terária pro sklípkany a jiné pavouky musí být především ventilovaná, velikost pak závisí na druhu pavouka.
- Terária pro leguány musí být velká, aby měli leguáni dostatek místa pro aktivní vyžití.
- Terária pro křečky bývají velká, neboť křeček potřebuje mít volnost pohybu.
-
Dále pak existují terária pro žáby, šneky, ježky, mravence,
strašilky, kraby či například felsumy.
i
Kam umístit terárko?
Před samotnou koupí byste si měli ujasnit, kam terárium umístíte. Každé zvíře ocení denní světlo, ovšem samozřejmě bez přímého slunečního svitu. Terárium by se také nemělo nacházet blízko topení či ve vlhkém prostředí.
Biotop terária aneb ideální prostředí k žití
Jakmile jste si vybrali konkrétní zvíře pro chov, je na čase mu vytvořit vhodné prostředí k žití – to musí být co nejbližší přirozenému klima.
- Tropické vlhké terárium,
- tropické suché terárium,
- terárium mírného pásma,
- subtropické vlhké terárium,
- subtropické suché terárium,
- pouštní terárium,
- paludárium (kombinace souše a vody).
Podle biotopu je nutné volit také vhodný substrát. Například pro pouštní zvířata využijete písek, do vlhkého prostředí naopak substrát, který dobře váže vodu.
Jak velké terárko byste si měli pořídit?
Velikost závisí samozřejmě především na tom, jaké zvíře jste se rozhodli chovat – jiné potřeby má gekončík, jiné velký had. Důležité je zajistit, aby mělo každé zvíře dostatečný prostor pro volný pohyb a aktivní vyžití. Nezapomeňte také zohlednit, že může zvíře ještě růst, a
tak volte vždy větší velikost.
i
Například pokud jste se rozhodli chovat ještěry, nejdelší strana terária by měla být minimálně 6 až 8× větší než je délka jejich těla (bez ocasu). Co se týče takových hadů, tam by měla být délka stejná jako délka hada.
Osvětlení patří mezi základní potřeby do terária
Mezi základní potřeby do terária patří bezesporu osvětlení. Myslete na to, že lidé vnímají světlo úplně jinak než zvířata – i když se vám bude zdát, že je světla dost, nemusí to tak být. Například plaz potřebuje více UVA (dlouhovlnného) záření, jinak nebude aktivní.
- Nejvíce náročné na intenzitu osvětlení jsou pouštní druhy a zvířata, která žijí v korunách stromů.
- Naopak nejméně náročná jsou noční zvířata, která nepotřebují UV zářivky (musíte jim ale odlišit den/noc).
Pro terárium je vhodnější výhřevná žárovka (ne infračervená). Nejlepším řešením je pak plnospektrální dosvit, díky kterému jsou zvířata šťastnější a aktivnější.
Důležitá je nejen intenzita, ale i délka osvětlení pro terárko
Kromě intenzity je potřeba řešit také délku osvětlení pro terárko. To, jak dlouhý vytvoříte den, závisí na tom, z jaké zeměpisné šířky chované zvířátko pochází. Druhy žijící kolem rovníku potřebují svícení alespoň 12 hodin denně. U zvířat, které žijí ve vyšších zeměpisných
šířkách, je nutné měnit délku podle roční doby.
Uvnitř terária by měla být všude jiná teplota
Dále je důležitá teplota terária, která by neměla být na všech místech uvnitř stejná. Důležité je vytvořit takové prostředí, ve kterém si zvíře může vybrat, jaká teplota mu právě vyhovuje – v jenom koutě se může pěkně vyhřát (nejlépe pomocí vyhřívací lampy vzdálené cca
20 cm) a v druhém naopak ochladit.
i
Ideální je, pokud má terárium pro noční zvířata topný kámen, který můžete nechat hřát i část noci (ve skále se totiž akumuluje teplo).
Jakým způsobem lze terárium otevřít?
Existuje několik způsobů, jakými lze otevírat terárium. Můžete se setkat s vrchním, bočním i předním otevíráním. Při výběru závisí na tom, jaké zvíře budete chovat, protože pokud si například pořídíte některý z běhavých druhů
a zvolíte přední/boční otevírání, mohlo by se vám stát, že vám zvíře proklouzne mezi prsty.
Materiál terária také neopomínejte
V nabídce nejčastěji naleznete skleněné či síťové terárium, případně terária z OSB desek.
- Skleněné terárium je na pohled estetičtější, navíc je jeho čištění a desinfekce snadnější. Oproti druhému typu je však těžší, dražší a hůře se s ním manipuluje.
- Terárirum z OSB desek je levné, lehké a jednoduše je můžete skládat na sebe. Máte-li doma patřičné nářadí, můžete si desky nařezat sami a poté je jednoduše pospojovat.
- Síťové terárium je vyrobeno z hliníkové profilu. Nejvíce respektuje život v přírodě, a tak je vhodné pro chov plazů, obojživelníků i savců. Přírodní estetika je primárním rysem terária.
Jaké dekorace do terária můžete pořídit?
Dekorace do terária by měly odpovídat tomu, jak živočich žije – měli byste mu zajistit podobně členitý prostor k pohybu i odpočinku. Podle druhu tedy dbejte na ostrůvky, větve, jeskyně, kořeny, rostliny, síť do terária a
další.
Ačkoliv není nezbytné mít rostlinné akvárium, některým živočichům pomůže zajistit potřebnou vysokou vlhkost. Navíc s rostlinami působí terária estetičtějším dojmem.
Snadnou dopravu a manipulaci zajistí sestavitelná terária
Výbornou volbou jsou také sestavitelná terária. Ta jsou dodávána v částečně rozloženém stavu, a tak si je můžete během chvíle snadno složit. Obrovskou výhodou je snadná manipulace a především bezpečnější přeprava.
i
Hledáte levné terárium? Bazar nabízí skvělé kousky za zlomek ceny.
Skrýt popis