Seasonic Platinum SS-1200XP3
PC Power Supply - 1200W, ATX, 80 Plus Platinum, active PFC, 10x PCIe, 14x SATA, 120mm silent fan, fully modular cables
Code:  UE313i4e Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Seasonic Platinum SS-1200XP3
Specifications
Performance
1,200 W
Format
ATX
Features and functions
Active PFC, Detachable cables, Power switch, Thermal speed control
Certification
80 PLUS Platinum
Performance
92 %
Performance and format
1,200 W
Format
ATX
Equipment
Features and functions
Efficiency
Certification
80 PLUS Platinum
92 %
Connectors
Connectors
ATX 24pin
Number of PCI express 8-pin
10pc(s)
Number of serial ATA 15-pin
14pc(s)
Number of molex HDD 4-pin
5pc(s)
Number of molex FDD 4-pin
1pc(s)
Cooling system
Fan size
120 mm
Dimensions
Width
150 mm (15 cm)
Height
86 mm (8.6 cm)
Depth
190 mm (19 cm)