Seasonic Prime SSR-750TD
5 1 rating
PC Power Supply - 750W, ATX 2.4, 80 Plus Titanium, active PFC, PCIe 4x, 10x SATA, 135mm silent fan, fully modular cables
Code:  UE313k2b Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Seasonic Prime SSR-750TD
Specifications
Performance
750 W
Format
ATX
Features and functions
Active PFC, Power switch
Certification
80 PLUS Titanium
Connectors
ATX 24pin
Performance and format
Performance
750 W
Format
ATX
Equipment
Features and functions
Active PFC, Power switch
Efficiency
Certification
80 PLUS Titanium
Connectors
ATX 24pin
Number of PCI express 8-pin
2pc(s)
Number of PCI express 6-pin
4pc(s)
Number of serial ATA 15-pin
4pc(s)
Number of molex HDD 4-pin
5pc(s)
Number of molex FDD 4-pin
1pc(s)
Cooling system
Fan size
135 mm
Dimensions
Width
150 mm (15 cm)
Height
86 mm (8.6 cm)
Depth
170 mm (17 cm)