Seasonic S12III-650
4.5 18 ratings
PC Power Supply - 650W, ATX, 80 PLUS Bronze, efficiency of 82%, 4 piece(s) PCIe (8-pin / 6+2-pin), 6 × SATA, active PFC, thermal speed control and power switch, 120mm fan, depth of 140mm
Code:  UE313h5d Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Seasonic S12III-650
Specifications
Performance
650 W
Type of protection
Performance
650 W
Type of protection
80 PLUS Bronze
82 %
Connectors
Connectors
ATX 20+4pin, CPU 8pin / 4+4pin, Floppy 4pin, Molex 4pin, PCI-E 8pin / 6+2pin, SATA 15pin
PCI Express 8pin / 6+2pin
4pc(s)
Number of molex HDD 4-pin
3pc(s)
Fan size
120 mm
Dimensions
Width
150 mm (15 cm)
Height
86 mm (8.6 cm)
Depth
140 mm (14 cm)