Camping & Outdoors

Camping & Outdoors – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Camping & Outdoors on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Camping & Outdoors?

If you're planning to get Camping & Outdoors, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Camping & Outdoors

Are you looking for the best Camping & Outdoors? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Camping & Outdoors

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Camping & Outdoors, or choose to sort by price from highest to lowest.

Camping & Outdoors – main types

Hide description
8,548 Results
Sponsored
5.0 1×
Watch Price/Availability
GLOX Tritan Drinks Bottle 1.6L Purple 1022P
Drinking Bottle - tritan, volume: 1,6l
  1,189,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTglox006
Sponsored
Watch Price/Availability
GLOX Tritan Drinks Bottle 1L Blue 1020L
Drinking Bottle - tritan, volume: 1l
New arrival 699,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTglox014
Sponsored
5.0 1×
Watch Price/Availability
GLOX Tritan Drinking Bottle 600ml Purple 1025P
Drinking Bottle - tritan, volume: 0,6l
  549,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTglox010
Our brand
4.7 198×
Watch Price/Availability
Campgo T8
Headlamp output: 1200 lm, beam distance: 115m, 1 × LED diodes, protection level: IPX4, power: 18650 × 1 pc(s), weight: 136g
Great price 549,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcam010
4.8 392×
Watch Price/Availability
Campgo T9
Headlamp output: 2000 lm, beam distance: 185m, 1 × LED diodes, protection level: IPX4, power: 21700 × 1 pc(s), weight: 211g
Great price 799,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcam011
4.8 69×
Watch Price/Availability
Victorinox RangerGrip 78
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener and piercer included, handle material plastic, blade length 10 cm, closed length 13 cm, weight 172 g
Amazing Deal 1,535,- Save 764,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1029o
4.7 80×
Watch Price/Availability
Campgo T12A
Headlamp output: 2000 lm, beam distance: 165m, 2 × LED diodes, protection level: IPX8, power: 21700 × 1 pc(s), weight: 232g
Great price 999,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcam032
4.6 96×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Wild Chicken with Rice
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 573 kJ, weight 400g - 573 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2592
4.6 100×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Beef goulash with potatoes
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 369 kJ, weight 400g - 623 Kč/1 kg
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2587
3.9 7×
Watch Price/Availability
Campgo Noxen 650
Headlamp - LED, hybrid power, Li-ion rechargeable battery (included) or 3× AAA (not included), maximum beam distance 90m, luminous flux 650lm, 7 LEDs in total (5× CREE XP-G and 2× red LEDs), 7 lighting modes, flashing and SOS mode, 45° tilt range, ABS material, IPX6 rating (resistant to powerful water jets), USB-C charging, LED indicator, maximum battery life 10h, weight 77g (with batteries), charging cable included
Great price 399,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_HL_R250B
5.0 2×
Watch Price/Availability
Campgo Lookout 360
Flashlight - LED, maximum beam range 85m, luminous flux 360lm, luminous intensity 1,560 cd, 3 lighting modes, flashing mode, metal body, wrist strap, CREE XT-E LED, IP65 rating (dust-tight and resistant to water jets), power supply 2× AA (not included), maximum runtime 25h, diameter 27mm, length 153mm, weight 105g (excluding batteries)
New arrival 299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_FL_N350B
4.8 76×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Chicken Korma with rice
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 589 kJ, weight 400g - 598 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2588
4.9 220×
Watch Price/Availability
Wuben C3
Flashlight sourcing - complete
  859,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTwub0014
4.6 24×
Watch Price/Availability
Campgo Shadow Guard 3
Tent - family tent for 3 persons, 2 entrances, anterooms with floorboards, PolarNight inner material for comfortable sleep and temperature, water column 7 000 mm (subfloor), 5 000 mm (tropical), SBS zippers, durable aluminium construction (3 bars), metal connection between the tropic and the floor, insect nets, mesh pockets with reflective trim and top mesh for stowing items, 2 inner reflective clotheslines, hook, 2 side vents, reflective anchor lines with fluorescent length adjustment, dimensions (110 + 210 + 90) × 220 × 125 cm, bedroom 210 × 220 cm, dimensions when folded 18,5 × 47 × 18,5 cm, weight 4,5 kg, repair kit in the package
Buy with code CAMPGOSTANY50 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Lze zakoupit pouze 3 ks 1,800,-
Great price 3,599,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_TE_01
4.9 67×
Watch Price/Availability
Victorinox Swiss Champ red
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, iron file, iron saw, nail cleaner, chisel, key ring, wire stripper, fish scale remover, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, ruler, multipurpose hook, hook remover, bottle opener and corkscrew included, handle material steel, closed length 9.1 cm, weight 186 g
  2,029,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict068
4.8 143×
Watch Price/Availability
Sawyer Mini Filter Blue
Travel Water Filter - power to clean up to 1,5l/min, purifies up to 378000l, volume of 0,5l
Discounted -10 % 1,249,- 1,389,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SYR1001
4.4 46×
Watch Price/Availability
Campgo Aurora 3
Tent - compact tent for 3 persons, 2 entrances, 2 apses, water column 2 400 mm (subfloor), 2 000 mm (tropical), SBS zippers, fibreglass construction (2 members), metal connection between the tropic and the floor, insect nets, mesh pockets with reflective trim and top mesh for stowing items, 2 inner reflective clotheslines, hook, 2 adjustable air vents, reflective anchor lines with fluorescent length adjustment, dimensions (70 + 210 + 80) × 185 × 130 cm, bedroom 210 × 185 cm, dimensions when folded 17 × 45 × 17 cm, weight 3,5 kg, repair kit in the package
Buy with code CAMPGOSTANY50 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Lze zakoupit pouze 3 ks 900,-
Great price 1,799,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_TE_04
5.0 9×
Watch Price/Availability
Campgo SoftCloud 8
Camping Mat sleeping mat, thickness: 8cm, dimensions 200 × 65cm, dimensions when packed 69 × 16cm, weight 2350g
Great price 1,199,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_08
4.7 10×
Watch Price/Availability
Campgo Feather 2
Tent - ultralight tent for 2 persons, 2 entrances, 2 apses with soffits, water column 5 000 mm (subfloor), 3 000 mm (tropical), tropico with 2 silicone layers, SBS zippers, self-supporting aluminium construction (1 member), metal components, insect nets, mesh pockets with reflective trim and top mesh for stowing items, 2 inner reflective clotheslines, hook, adjustable ventilation opening, Dimensions (76 + 127 + 76) × 213 × 110 cm, bedroom 127 × 213 cm, dimensions when folded 13,5 × 43 × 13,5 cm, weight 2.3 kg, repair kit in the package
Buy with code CAMPGOSTANY50 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Lze zakoupit pouze 3 ks 2,250,-
Great price 4,499,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_TE_05
4.6 161×
Watch Price/Availability
Campgo T10
Headlamp output: 500 lm, beam distance: 80m, 1 × LED diodes, protection level: IPX4, weight: 88g
Great price 449,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcam012
5.0 3×
Watch Price/Availability
Campgo StarHopper Red Komfortní teplota 0°C
Sleeping Bag - mummy-style, three-season, adjustable, children's, inner material: 190T polyester, outer material 210T Diamond Ripstop polyester, microfiber filling, inner thermal collar, drawstring hood, SBS zip on the left side with anti-jam protection, comfort temperature 0°C, limit temperature -6°C, extreme temperature -23°C, suitable for heights 110–170cm, large outer pocket, inner pocket, reflective loops for hanging, compression sack included, dimensions 180 × 70cm, packed dimensions 35 × 19cm, red colour, weight 1,400g
Great price 999,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_03
4.3 12×
Watch Price/Availability
Campgo BlackFox Komfortní teplota 12°C
Sleeping Bag - Duvet-style, summer, inner material: 190T brushed polyester, outer material 190T polyester, hollow fibre filling, SBS zip on the left side with anti-snag protection, comfort temperature 12°C, limit temperature 7°C, extreme temperature -8°C, maximum height 195cm, inner pocket (20 × 15cm), reflective loops for hanging, can be unzipped and used as a blanket, includes a compression bag, dimensions 200 × 80cm, packed dimensions 37 × 22cm, black colour, weight 1,650g
Great price 599,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_04
4.7 25×
Watch Price/Availability
TW1000 Pepper gel with safety spring cap 50 ml
Pepper Spray - self-defensive, active ingredient OC (Oleoresin Capsicum), safety fuse, maximum range 6 m, volume 50 ml
  449,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtwt020
4.7 101×
Watch Price/Availability
Solight WN40
Headlamp output: 250 lm, 3 × LED diodes, protection level: IP44, weight: 47g
  269,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsol034
 

Camping & Outdoors - articles

Užijte si kempování kdekoliv a za jakéhokoliv počasí: Návod, jak vybrat optimální spacák pro vás i vaše děti Ideální spacák zajistí váš maximální komfort a bezpečí, a to i v náročných podmínkách. Výběr spacáku má vliv na kvalitu spánku a regeneraci těla, proto byste si na něm měli nechat opravdu záležet. Přečtěte si, jak vybrat optimální spacák, který bude přesně odpovídat...
Vyrážíte-li na vícedenní festival, je dobré se správně vybavit. Jen tak si celou akci užijete bez problémů, ať už se spaním, stravou či špatným hygienickým zázemím. Poradíme vám, co si vzít s sebou na festival.
Potřebujete si vybrat opravdu výkonnou, spolehlivou a odolnou čelovku nebo svítilnu? V následujícím článku vám ukážeme, že Fenix je tou správnou volbou.
physiotherapyPříčiny a terapie sportovních úrazů Řada zranění při sportu vzniká zbytečným přetěžováním a krátkým časem na regeneraci po výkonu. Úrazy se stávají, na druhou stranu, většinou to nebývá nic tragického. Jak si ulevit od bolesti?
Chystáte se autem do Itálie? Pak pro vás máme tipy na rychlou cestu k prosluněným italským plážím v oblasti turistického letoviska Bibione. Pokud však raději vyznáváte aktivní dovolenou, doporučíme vám několik výletů do oblasti italských Dolomit. Cesta vlastním autem...
Cesta na dovolenou autem do Chorvatska je přes léto docela oříšek. Přinášíme vám několik tipů a variant tras, jak do Chorvatska cestovat v roce 2022. Přes Rakousko a Slovinsko i přes Maďarsko. Trasy po dálnicích i cestách bez dálničních známek a mýtného.
All articles

Camping & Outdoors - additional info

Do you plan to camp, plan a longer stay in nature or do you like camping? Add camping and outdoor accessories to make your stay more enjoyable and in many cases an indispensable feature. You will find here a wide selection of camping equipment, such as tents, sleeping bags, folding chairs and other camping furniture. Camping crockery includes foldable crockery, pocket knives and use also come accessories such as various types of lamps, waterproof bags and more.

Everything for camping and tents

For camping or an expedition to the mountains choose a high-quality tent, sleeping bag or camping mat. For the coffee in the afternoon, a folding table and a comfortable folding chair are suitable. Not only in parking lots, you will use picnic blankets, which will make the perfect afternoon even more enjoyable. Picnic blankets, swing nets and other camping and outdoor accessories are offered by Spokey. Foldable cups and other camping utensils can be purchased from Tatonka or Sea To Summit, for example.

Pocket knives and lamps

For a longer stay in the nature you will not get along without a high-quality pocket knife. The knife not only serves as a part of the cutlery, but high-quality knives are invaluable helpers in countless situations on the road. For example, you can choose a popular Victorinox pocket knife. At the campsite you will also use lamps and lights, including flashlights. Headlights are perfect for a night walk through the nature, during sports or manual work. And a mosquito net protects you from disturbing insects.

Was this information useful?
This form is used only for evaluating the information in the description above.
If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap camping & Outdoors Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive camping & Outdoors Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best camping & Outdoors You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in camping & Outdoors reviews