Sensodyne

Vitamíny a minerály

Vitaminy a minerály jsou nezbytné pro to, aby lidský organismus správně fungoval. Někdy se může stát, že tělo nedokáže přijímat dostatek těchto živin ani z pestré stravy, a tak je člověk musí doplňovat. Existuje celá řada vitaminů, z nichž každý má jiný přínos. Co všechno byste měli zohlednit při výběru? Poradíme vám.

Pokračovat

4 důvody, proč byste měli doplňovat vitaminy a minerály

Vitaminy a minerály jsou zcela zásadní pro správné fungování metabolismu. Lidské tělo si ve většině případů není schopno tyto látky samo vyprodukovat a mnohdy se také stává, že jejich příjem z běžné potravy je nedostatečný. Je tedy nutné dbát na pestrou stravu, a případně tyto živiny doplňovat pomocí suplementů.

 1. Vitaminy a minerály se podílejí na zpracování a využití cukrů, tuků a bílkovin ze stravy.
 2. Jsou nepostradatelnou součástí lidského organismu, jelikož zajišťují správnou funkci orgánů.
 3. Zaručují správný průběh veškerých biochemických reakcí a metabolických procesů v lidském těle.
 4. Jejich užívání napomáhá při zvýšené fyzické či psychické zátěži, únavě či některých onemocněních.

To, že vašemu organismu chybí vitaminy a minerály, se projeví až v případě, kdy je jich nedostatek. Základem by tedy měla být prevence v podobě pestré stravy a doplňků.

Pro koho jsou doplňky stravy určeny? Rozlišujeme vitaminy pro děti, dospělé a seniory

Doplňky stravy byste měli vybírat s rozumem, jelikož každá skupina potřebuje jiné živiny. Vitaminy pro ženy a muže obsahují látky pro správný vývoj organismu a udržení celkového zdraví. Seniorům pak vitaminy dodávají komplexní živiny pro aktivní a energický život. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat dětem, těhotným a kojícím.

Vitaminy pro děti podporují zdravý vývoj dítěte

Vitaminy pro děti podporují normální růst a vývoj dítěte. V prvních měsících života jsou důležité vitaminy K a D. V předškolním věku je pak potřeba podporovat dětskou obranyschopnost pomocí vitaminů B a C. U adolescentů se vzhledem k fyzické a psychické zátěži zvyšuje spotřeba vitaminů A, B, C i D.

i

Aby vitaminy pro děti vašim ratolestem chutnaly, mají většinou podobu gumových bonbónů. Nejedná se však o mlsání, ale o doplňky stravy, tudíž dávejte pozor na nadměrné užívání.

Vitaminy pro těhotné udrží v kondici maminku i dítě

Vitaminy pro těhotné dbají na dostatečný přísun živin pro správný vývoj plodu a psychickou i fyzickou pohodu matky. Jedná se o kyselinu listovou, vitamin B, C a D. Je vhodné užívat i minerály jako železo, hořčík, jód nebo vápník. Vitaminy v těhotenství můžeme doporučit, lepší ale je, když je začnete brát již před plánovaným početím.

Vitaminy pro kojící ženy zlepšují kvalitu mateřského mléka

Vitaminy pro kojící ženy mohou mít pozitivní vliv na kvalitu a složení mateřského mléka, kterou běžnou stravou nezvýšíte. Současně dodají mamince potřebné látky, které kojením ztrácí. Patří sem především vitaminy B12, D, K a kyselina listová. Ženy by neměly zapomenout ani na dostatek železa, jódu, vápníku či zinku.

Nejlepší komplexní vitaminy a minerály v jednom alias multivitaminy – ano, či ne?

Multivitaminy jsou přípravky obsahující nejlepší komplexní vitaminy a minerály ve vyváženém poměru, který odpovídá doporučené denní dávce. Nespornou výhodou je pohodlnost při užívání, avšak některé obsažené látky spolu mohou nevhodně interagovat, a snižovat tak vstřebávání. Volte tedy multivitamin s co nejméně složkami.

Hledáte vitaminy na vlasy, nehty či podporu imunity?

Podle toho, k čemu konkrétně chcete vitaminy využívat, se tyto látky dělí do mnoha kategorií. Potřebujete vitaminy na vlasy, nehty či podporu imunity?

 • Prevence je důležitá v každém věku. Pokud například víte, že vaše strava neobsahuje všechno, co by měla, jsou pro vás vitaminy vhodné. Často jsou využívané především vitaminy na imunitu.
 • Zdravotní obtíže mohou potkat každého z vás. Vitaminy se zaměřují na konkrétní obtíže – velmi oblíbené jsou zejména vitaminy na růst vlasů, křeče či například vitaminy na nehty.
 • Péče o zdraví, jako je podpora spánku či regenerace organismu, je také častým důvodem, proč lidé sahají po vitaminových doplňcích. Myslete však na to, že pestrá strava je základ.

Vitaminy a minerály jsou dostupné v různých formách

Vitaminy a minerály jsou k dostání v různých formách. Obecně je seženete v tekuté podobě nebo ve formě tablet.

 • Tablety jsou výhodné v tom, že neobsahují žádné nadbytečné přísady, jako jsou například sladidla. Mohou se klasicky polykat, cucat nebo i žvýkat, přičemž výjimkou nejsou ani šumivé tablety do vody.
 • Sirupy/kapky se polykají buďto na lžičce, nebo se kapou do vody. Obsažené účinné látky se snadno vstřebávají a jsou vysoce koncentrované v malém objemu.

i

Můžete se setkat i s vitaminy ve formě prášku či granulátu, které jsou buďto rozpustné ve vodě, nebo si je můžete přidat například do jogurtu či jiného pokrmu.

Dále se zaměřte na to, jak rychle se vitaminy uvolňují do organismu

Vitaminy se mohou do organismu uvolňovat dvojím způsobem. Přípravky s rychlým uvolňováním vám poskytnou optimální dávku okamžitě (například vitamin C, E), což oceníte zejména při únavě či zátěži. Naopak přípravky s postupným uvolňováním dodávají tělu účinné látky po dobu až 24 hodin.

Čím se liší vitaminy rozpustné ve vodě a v tucích?

Rozlišujeme, zda jsou vitaminy rozpustné ve vodě, nebo v tucích. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

 • Vitaminy rozpustné ve vodě jsou charakteristické tím, že je lidský organismus neukládá, ale při nadměrném příjmu je vyloučí močí. Patří sem především tyto vitaminy: B1, B2, B6, B9, B12, C a H.
 • Vitaminy rozpustné v tucích jsou podmíněny dostatečným příjmem zdravých tuků ze stravy. Stopové množství se může ukládat v lidském těle, a proto může dojít k předávkování. Jedná se o vitaminy A, D, E a K.

Jak vitaminy užívat? Vždy dodržujte doporučenou denní dávku

Ačkoliv se jedná o tělu prospěšné látky, tak vitaminy nelze užívat neomezeně. Vždy dodržujte doporučenou denní dávku (DDD), která je uvedena na obalu. Přípravky zapíjejte čistou vodou a nejlépe i s trochou jídla, které zamezuje dráždění žaludku. Vyhněte se podávání na noc, mohla by vás pálit žáha.

Vitamin Jednotka DDD
A µg 500
B1 mg 1,1
B2 mg 1,4
B5 mg 6
B6 mg 1,4
B9 µg 200
B12 µg 2,5
C mg 80
D µg 5
E mg 12
K µg 75

1 miligram (mg) = 1 000 mikrogramů (µg, mcg, mikrog)

Nezbytnými živinami nejsou jen vitaminy, ale i minerály, které bývají rovněž obsaženy ve stravě. Patří sem hořčík, vápník, fosfor, jód a zinek.

Pro zdravý zrak a podporu imunity volte vitamin A

Vitamin A přispívá především k udržení zdravého zraku, pokožky, pohlavních buněk a normální funkci imunitního systému – nedostatek tohoto vitaminu může způsobovat ztrátu chuti, zastavení růstu, poruchy imunity a může vést až k šerosleposti. Provitaminem je také beta-karoten, který udržuje normální stav pokožky.

Vitamin B je přínosem pro vaše nervy i pokožku

Vitamin B se člení do dalších podskupin, z nichž každá má specifický přínos pro lidský organismus. Společný mají přínos pro nervovou soustavu či energetický metabolismus, ovšem pomáhají také pokožce či sliznicím. Celá tato skupina patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě.

 • Vitamin B1 pomáhá při vypětí nervů, podporuje činnost srdeční soustavy, zlepšuje paměť a posiluje chuť k jídlu. V lidském těle se neukládá a při nadměrném pití alkoholu či kávy se jeho množství v těle snižuje.
 • Vitamin B2 je důležitý pro zdravý stav pokožky, posiluje nehty, podporuje růst vlasů a přispívá ke správné činnosti oběhové a nervové soustavy. Snižuje také míru únavy, bolest svalů a vyčerpání.
 • Vitamin B6 reguluje hormonální aktivitu, snižuje míru vyčerpání a podporuje imunitní systém. Může do jisté míry působit jako prevence proti kardiovaskulárním nemocem. Jeho nedostatek způsobuje křeče či záněty.
 • Vitamin B9 (kyselina listová) napomáhá správnému vývoji plodu a krvetvorbě. Chrání před srdečním onemocněním a také snižuje riziko rakoviny. Patří mezi vitaminy pro těhotné, ale je vhodný i pro starší osoby.
 • Vitamin B12 se podílí na procesu dělení buněk či tvorbě červených krvinek, snižuje míru únavy a podporuje imunitní systém. Nachází se především v masu, a tak by jej měli užívat zejména vegetariáni a vegani.
 • i

  Jak poznat, že máme nedostatek vitaminu B? Mezi klasické projevy patří především nesoustředěnost, únava, pocit brnění, svalové křeče nebo nechutenství.

  Mezi nejznámější a nejvyužívanější patří vitamin C

  Vitamin C je oblíbený pro své antioxidační schopnosti, podporuje tvorbu kolagenu, pomáhá vstřebávat železo a celkově posiluje imunitu. Jeho nedostatek se projevuje jako únava nebo bolest kloubů, ovšem v těhotenství může dojít až k preeklampsii či předčasnému odloučení plodového vaku – měl by tedy patřit mezi vitaminy pro těhotné.

  Je možné předávkování vitaminem C? Jeho přebytečné množství vylučujeme močí, tudíž k tomu nemělo dojít. Při nadměrném užívání se ale mohou dostavit křeče, průjem či nevolnost.

  Vitamin D má na starosti výživu kostí a kloubů – důležitý je tedy zejména pro děti

  Vitamin D patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. Je významný pro správný růst a vývoj kostí, zubů a kloubů. Z tohoto důvodu je důležité zařadit jej mezi vitaminy pro děti, jelikož se jeho nedostatek může projevit změknutím kostí. Dalším přínosem je pak podpora imunitního systému a lidského těla celkově.

  • Vitamin D3 je jediný vitamin, který si tělo vyrábí ze slunečního záření. Vzhledem k množství ochran proti slunci kvůli obavám z rakoviny kůže má však většina lidí nedostatek vitaminu D.

  Vitamin E má za úkol posílit vaše srdíčko

  Vitamin E může do určité míry působit jako prevence proti různým onemocněním srdce a doporučuje se i při neplodnosti. Uvádí se také, že vitamin E pomáhá zpomalovat stárnutí a urychluje léčbu popálenin.

  i

  V žádném případě si nepleťte doplňky stravy a léky. Doplňky stravy jsou zdroje látek, které mají za úkol doplňovat tělu potřebné vitaminy a minerály, které tělo nedokáže vyrobit nebo je nelze získat z běžné stravy. Oproti tomu léky mají léčebné či preventivní účinky.

  Vitamin H působí příznivě proti kožním onemocněním

  Vitamin H je skvělým pomocníkem při kožních onemocněních. Podporuje také činnost nervového systému a pohlavních sliznic. Bonusem je pak růst a kvalita nehtů a vlasů. Při nedostatku vitaminu H můžete trpět únavou.

  Pro zdravé zuby a krev využijte vitamin K

  Vitamin K je výborným pomocníkem při nadměrném menstruačním krvácení, napomáhá při spalování tuků a může působit i jako prevence proti zubním kazům. Jeho nedostatek se projevuje poruchami srážlivosti a řídnutím kostí. Je vhodné jej zařadit také mezi vitaminy pro kojící, jelikož je ho v mateřském mléce menší množství.

  • Vitamin K1 je vyráběn rostlinami. Využívá se především při poruchách srážlivosti krve a působí i jako vitamin na játra. Je obsažen v listové zelenině a v některých rostlinných olejích.
  • Vitamin K2 je produkován bakteriemi v zažívacím traktu, což znamená, že jej tělo dokáže v malé míře samo vyrobit. Je důležitý pro mineralizaci kostí, buněčný růst a také metabolismus buněk.

  Při doplňování potřebné dávky živin nezapomeňte také na své domácí mazlíčky. Vitaminy pro psy zaručují pevné kosti, krásnou srst, pevné drápky a zdravé a odolné klouby.

Skrýt popis
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše.
Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.

Nejprodávanější

1.
Favea Bactoral + Vitamín D 30 tablet Skladem > 10 ks a na 5 prodejnách
Probiotika – obsahuje probiotickou kulturu Streptococcus salivarius K12, která tvoří peptidy salivaricin A2 a salivaricin B tzv. bakteriociny - 9,30 Kč/ks
279,-

2.
Reflex Albion Magnesium, 90 kapslí Skladem > 10 ks a na 25 prodejnách
Hořčík Kapsle, hořčík, dospělé, orální podání, 90 tablet - 2,77 Kč/ks
249,-

3.
Lipo C Askor Forte 120 kapslí Skladem > 5 ks a na 4 prodejnách
Vitamín C kapsle, 120x520 mg
1 019,-

Další nejprodávanější
644 položek
Favea Bactoral + Vitamín D 30 tablet
Probiotika – obsahuje probiotickou kulturu Streptococcus salivarius K12, která tvoří peptidy salivaricin A2 a salivaricin B tzv. bakteriociny - 9,30 Kč/ks

223 Kč se slevovým kódem  22ONADNES20
279,- bez DPH 243,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: FAVBAC579
Reflex Albion Magnesium, 90 kapslí
Hořčík Kapsle, hořčík, dospělé, orální podání, 90 tablet - 2,77 Kč/ks

249,- bez DPH 217,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SPTref005
Lipo C Askor Forte 120 kapslí
Vitamín C kapsle, 120x520 mg

1 019,- bez DPH 886,-
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SPTinp002
Walmark Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg 180 tablet
Omega 3 – Omega-3 mastné kyseliny (EPA a DHA) jsou polynenasycené mastné kyseliny důležité pro lidské zdraví a četné tělesné funkce. - 1,33 Kč/ks

+ ZDARMA Elektronický časopis Týdeník Květy - PROMO roční předplatné

239,- bez DPH 208,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: WAOME359
MOVit Hořčík B6 Chelát 100 mg, 90 veganských kapslí
Hořčík – s vysokou biodstupností, výborná vstřebatelnost a biodstupnost, Magnesium a vitamin B6 přispívají k normální činnosti nervové soustavy, ke snížení míry a únavy a vyčerpání; Hořčík přispívá k normálnímu stavu kostí, zubů a svalů, vhodný i při těhotenství a kojení - 2,54 Kč/ks

229,- bez DPH 199,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: MEDMOVDS023
Reflex Omega 3, 90 kapslí
Omega 3 Kapsle, omega 3, dospělé, orální podání, 90 tablet - 2,77 Kč/ks

249,- bez DPH 217,-
Můžete mít dnes od 8:20
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SPTref003
Nutrend Magneslife, 10x25 ml
Minerály magnesium, 10x25ml, bez příchuti - 26,90 Kč/ks - od 10 760 Kč/1 l

269,- bez DPH 234,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SPTnut11268
Extrifit V 52 Vita Complex Forte 60 tbl
Vitamín komplexní, 60 kapslí, bez příchuti - 6,65 Kč/ks

399,- bez DPH 347,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SPTsupl0511
Reflex Nexgen®, 60 kapslí
Multivitamín Kapsle, multivitamíny, dospělé, orální podání, 60 tablet - 4,15 Kč/ks

249,- bez DPH 217,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SPTref006
GreenFood Nutrition Glutathione 60 kapslí
Vitamín Kapsle, minerály, určeno pro dospělé, 60 tablet - 4,48 Kč/ks

-36% 419,-
269,- bez DPH 234,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SPTgfn0086
MedPharma Vitamin C 1000 mg s šípky,prodl. účinek - 107 tbl.
Vitamín C – vitamin C přispívá ke správné funkci obranyschopnosti organismu, snížení míry únavy a vyčerpání a k normální tvorbě kolagenu - od 1,74 Kč/ks

od 186,- bez DPH 162,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: MEDVITC536
NatureVia Magnesium 1 Mega 835mg tbl.90
Hořčík extra silná dávka hořčíku v jedné tabletě - 2,88 Kč/ks

259,- bez DPH 225,-
Můžete mít dnes od 8:20
Skladem 1 ks
Objednací kód: NAMAG029
Nutrend Multivitamin Compressed Caps, 60 kapslí,
Vitamín komplexní, 60 kapslí, bez příchuti - 5,32 Kč/ks

319,- bez DPH 277,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SPTnut0214
Amix Nutrition Vitamin C 1000mg, 100 kapslí
Vitamín C C, 100 kapslí, bez příchuti - 1,49 Kč/ks

-12% 169,-
149,- bez DPH 130,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SPTami0001
MOVit Vitamin D3 2000 I.U., 50 ucg, 90 tobolek
Vitamín D – přispívá k normální funkci imunitního systému, svalů, kostí a zubů, umožňuje správné vstřebávání vápníku; Doporučuje se doplňovat jej ve středním a vyšším věku, ženám v menopauze a po ní, osobám s nadváhou a obezitou, těhotným, kojícím ženám a lidem žijícím ve znečištěném životním prostředí - 1,43 Kč/ks

129,- bez DPH 112,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: MEDMOVDS030
MedPharma B-komplex Forte - 107 tbl.
B komplex – B-Komplex je účinnou formou příjmu vitaminů skupiny B. Vitaminy B3, B5, B6, B12 přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání - 1,02 Kč/ks

109,- bez DPH 95,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 20 ks
Objednací kód: MEDBKODS954
Reflex Nexgen PRO multivitamin, 90 kapslí
Vitamín Kapsle, multivitamíny, dospělé, orální podání, 90 tablet - 4,61 Kč/ks

-8% 449,-
415,- bez DPH 361,-
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SPTref002
Reflex Nexgen PRO + Digestive Enzymes 120 kapslí
Multivitamín - pro sportovce, s bioaktivními enzymy, 120 kapslí, vystačí na 30 dnů užívání - 6,66 Kč/ks

599,- bez DPH 521,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SPTref100
Möllers Omega 3 Double 112 kapslí
Omega 3 – olej, s Omega 3 z tresčích jater - 2,49 Kč/ks

279,- bez DPH 243,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: ORKMOLDS276
GS Betakaroten s měsíčkem cps. 90+45 - Betakaroten Varianty
GS Betakaroten s měsíčkem cps. 90+45
Betakaroten – jedinečná kombinace beta-karotenu, měsíčku lékařského, biotinu a zinku. Měsíček lékařský napomáhá k regeneraci pokožky po opalování. - 1,40 Kč/ks

+ ZDARMA Elektronický časopis Týdeník Květy - PROMO roční předplatné

189,- bez DPH 164,-
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 10 ks
Objednací kód: GSBET435
Reflex Vitamin D3, 100 kapslí
Vitamín D Kapsle, vitamín d, dospělé, orální podání, 100 tablet - 2,49 Kč/ks

249,- bez DPH 217,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SPTref007
Priessnitz Kolag+Boswellie péče o klouby tbl.90+30
Kolagen  4měsíční péče o vaše klouby, obsahuje 3 typy kolagenů + boswelii, největší množství nativního kolagenu typu II - 2,33 Kč/ks

279,- bez DPH 243,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SIMPRI205
PROM-IN ZM Core 120 kapslí
Vitamín Tablety, hořčík a zinek, učeno pro dospělé, 120 tablet - 2,49 Kč/ks

299,- bez DPH 260,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SPTpro189
Enervit Magnesium Sport (10x 15 g) citrón
Sportovní nápoj – proti křečím, forma: prášek, příchuť citrón, energetická hodnota: 268 kcal / 1139 kJ, objem 200 ml, hmotnost 150 g - 22,90 Kč/ks - od 1 145 Kč/1 l

229,- bez DPH 199,-
Můžete mít dnes do 5:05
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SPTsupl027

Vitamíny a minerály

sportovní hodinkyTepová frekvence pro efektivní trénink a spalování Ať už chcete zhubnout, či posílit, bez dodržování optimálního rozmezí tepové frekvence se vám to podaří...
Probiotika neboli zdraví prospěšné bakterie posilují funkci imunitního systému, zlepšují trávení i duševní...
Vždy je lepší dbát na dostatek vitamínů a minerálů průběžně než pak řešit jejich nedostatek, když se tělo...
zdravá výživaJak posílit imunitu (TIPY A TRIKY) Oslabená imunita je problémem mnoha a lidí, z nichž většina ani netuší, že jejich imunitní systém...
Práce z domu neboli Home office je stále využívanější možností práce, kterou nadšeně vítají hlavně maminky...
Více článků

Vitamíny a minerály

V kategorii Vitamíny a minerály máme právě teď na Alza.cz celkem 644 produktů.

Zadejte název zboží

Poznámka (odkaz, PartNumber apod.):

Výhodné pořízení elektroniky bez provozních starostí.

Tisíce produktů ihned k odběru na našich pobočkách.

Rozbalené, zánovní a použité zboží

Zboží za lepší ceny a nadstandardní služby pro firmy

Kontaktujte nás na WhatsAppu

Kontaktujte nás na Messengeru


P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací