Ubiquiti US-48-500W
Switch - 48 port, QoS, PoE, VLAN, rack
Code:  PW089c1 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Ubiquiti US-48-500W
Specifications
Width
485 mm
Height
43.7 mm
Depth
374.6 mm
Number of LAN ports with 1 Gbit speed
50
Number of LAN ports with 10 Gbit speed
2
Dimensions
Width
485 mm
Height
43.7 mm
Depth
374.6 mm
LAN port transmission speed
50
2
Weight
Weight
6,100 g
Material
Body material
Metal
Operating temperature
Minimum operating temperature
-5 °C
Maximum operating temperature
40 °C
PoE properties
PoE standard
802.3af (PoE), 802.3at (PoE+)
Performance
500 W
Maximum output power per port
34 W