Zalman ZM1000-ARX
5 5 ratings
PC Power Supply - 1000W, ATX, 80 PLUS Platinum, efficiency of 94%, 6 × PCIe (8-pin), 6 piece(s) PCIe (8-pin / 6+2-pin), 12 × SATA, detachable cables, active PFC, thermal speed control, power switch, zero RPM mode and DC-DC converters, 135mm fan, full modular, depth of 180mm
Code:  UE270b8e2 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Zalman ZM1000-ARX
Specifications
Performance
1,000 W
Format
ATX
ATX version
2.3
Modularity
Full
Features and functions
Active PFC, DC-DC converters, Detachable cables, Power switch, Thermal speed control, Zero RPM mode
Performance and format
Performance
1,000 W
Format
ATX
ATX version
2.3
Modularity
Full
Equipment
Features and functions
Type of protection
Efficiency
Certification
80 PLUS Platinum
94 %
Connectors
Connectors
ATX 20+4pin, CPU 8pin / 4+4pin, Floppy 4pin, Molex 4pin, PCI-E 8pin / 6+2pin, SATA 15pin
PCI Express 8pin / 6+2pin
6pc(s)
Number of PCI express 8-pin
6pc(s)
Number of serial ATA 15-pin
12pc(s)
Number of molex HDD 4-pin
8pc(s)
Number of molex FDD 4-pin
1pc(s)
Cooling system
Fan size
135 mm
Dimensions
Width
150 mm (15 cm)
Height
86 mm (8.6 cm)
Depth
180 mm (18 cm)