Zalman ZM1200-EBT
5 1 rating
PC Power Supply - 1200W, ATX 2.3, 80PLUS Gold, Active PFC, PCIe 8x, 12x SATA, silent 13.5cm fan, modular cables.
Code:  UE270b8g Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Zalman ZM1200-EBT
Specifications
Performance
1,200 W
Format
ATX
Features and functions
Active PFC, Detachable cables, Power switch
Certification
80 PLUS Gold
Performance
92 %
Performance and format
1,200 W
Format
ATX
Equipment
Features and functions
Efficiency
Certification
80 PLUS Gold
92 %
Connectors
Connectors
ATX 24pin, CPU 8pin / 4+4pin
Number of PCI express 8-pin
8pc(s)
Number of serial ATA 15-pin
12pc(s)
Number of molex HDD 4-pin
8pc(s)
Number of molex FDD 4-pin
1pc(s)
Cooling system
Fan size
135 mm
Dimensions
Width
150 mm (15 cm)
Height
86 mm (8.6 cm)
Depth
180 mm (18 cm)