50" Philips 50PUS9010
3.7 8 ratings
Television - SMART LED, 127cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Direct, HDR10, HDR10+, Dolby Vision and HLG, local dimming,, 4× HDMI, 2× USB, CI+, DLNA, game mode, Ambilight, Google Assistant, Amazon Alexa, Titan OS, VESA 200×300, 20 W speaker(s), DTS:X, Dolby Atmos and Dolby Digital AC4, F
Buy with code ALZADNY30
-3 % off new 16,590,- New 17,129,-
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store. Watch Availability
Add to list
50" Philips 50PUS9010
50" Philips 50PUS9010 is an almost new item, in perfect condition, and comes with a full warranty. However, someone opened the original packaging before you. Why? It could have been an unwanted gift. For detailed information, click here.
Specifications
Compare
Diagonal
50 " (127 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
50 " (127 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
144 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
Screen surface
Glossy
Maximum brightness
230 nt
Colour depth
8
Operating system
Operating system
Titan OS
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Russian, Slovak, Spanish, Ukrainian
Model year
Model year
Application
Global applications
Amazon Prime Video, Canal+, Deezer, Disney+, HBO Max, NETFLIX, Rakuten TV, YouTube
Czech apps
LepšíTV, Oneplay, Prima+
Slovak apps
LepšíTV, O2 TV, Voyo
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa, Google Assistant
TV functions
Multimedia features
Ambilight, Calman Ready, Light sensor, Playback from USB, Skylink Fast Scan
Gaming features
AMD FreeSync Premium, GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.0 ports
3 ×
Audio connectors
Digital optical output, Headphone output (AUX)
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
2 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
TV weight
15.7 kg
Height without stand
Depth without stand
6.7 cm
Base width / leg spacing
VESA mounting
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
Smart with voice control
Package contents
Swivel stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
65 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
152 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
152 W
Typical power consumption
65 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Pernerova 702/39, 186 00 Prague 8,   [email protected]
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Accessories for 50" Philips 50PUS9010