55" Samsung QE55S85H
Television - SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 300×200, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround and Dolby Atmos, F
Pre-sale price 29,990,-
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
55" Samsung QE55S85H 29,990,- Expected June 2026
Buy
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
55" Samsung QE55S85H
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Screen surface
Anti-Glare
Tizen OS
Interface Language
Czech, German, Hungarian, Slovak
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Wireless connection
Bluetooth, WiFi
WiFi standards
WiFi 6E
Audio-video connectors
HDMI s eARC
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
2 ×
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
3.39 cm
TV weight
13 kg
Height without stand
Depth without stand
3.39 cm
Base width / leg spacing
Package width
Package height
83.2 cm
Box depth
14.7 cm
Package weight
17.8 kg
Colour
Black
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
265 W
Typical power consumption
75 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" Samsung QE55S85H
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung QE55S85H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S85H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S85H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55S85H