55" Samsung QE55S90H
Television - SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Direct, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 300×200, 40 W speaker(s), DTS Digital Surround and Dolby Atmos, F
Pre-sale price 44,990,-
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
55" Samsung QE55S90H 44,990,- Expected June 2026
Buy
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
55" Samsung QE55S90H
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
165 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
165 Hz
Technology
OLED
Backlight
Direct
Screen surface
Matte
Tizen OS
Interface Language
Czech, German, Hungarian, Slovak
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Wireless connection
Bluetooth, WiFi
WiFi standards
WiFi 6E
Audio-video connectors
HDMI s eARC
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
2 ×
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
3.99 cm
TV weight
14.6 kg
Height without stand
Depth without stand
3.99 cm
Base width / leg spacing
36.6 cm
Package width
Package height
83.2 cm
Box depth
15.3 cm
Package weight
21.4 kg
Colour
Black, Silver
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
380 W
Typical power consumption
76 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" Samsung QE55S90H
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung QE55S90H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S90H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S90H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55S90H