55 "Samsung UE55NU7093
4.7 70 ratings
Television SMART LED, 138cm, 4K Ultra HD, HDR10 +, PQI 1300 (50Hz), 4K Ultra HD Dimming, DVB-T2 / S2 / C, H.265 / HEVC, 2x HDMI, HbbTV 2.0, OS Tizen, mobile pairing, Game Mode, Steam Link, HBO GO, NETFLIX, web browser, VESA 200x200, Repro 20W, A
Code:  WR182c10d Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
55 "Samsung UE55NU7093
Specifications
Display resolution
3840 × 2160 Mpx
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Edge
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Edge
Operating system
Operating system
Tizen OS
TV functions
Gaming features
GAME MODE
Connectivity
Wireless connection
DLNA, WiFi
Total number of HDMI ports
2 ×
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
Height without stand
71.42 cm
Depth without stand
5.92 cm
VESA mounting
200×200
Colour
Colour
Black
Audio
Audio formats
Dolby Digital Plus (E-AC-3)
More Specifications
Note:
Questions and answers: 55 "Samsung UE55NU7093
Accessories for 55 "Samsung UE55NU7093
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung UE55NU7093
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung UE55NU7093