85" Samsung UE85U8072H
Television - SMART LED, 215cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Direct, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 400×300, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround, F
Pre-sale price 29,990,-
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
85" Samsung UE85U8072H 29,990,- Expected June 2026
Buy
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
85" Samsung UE85U8072H
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
Interface Language
Czech, German, Hungarian, Slovak
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Wireless connection
Bluetooth, WiFi
WiFi standards
WiFi 6E
Audio-video connectors
HDMI s eARC
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.1 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+, USB
TV depth
7.7 cm
TV weight
28.4 kg
Height without stand
Depth without stand
7.7 cm
Base width / leg spacing
Package width
Package height
120 cm
Box depth
18 cm
Package weight
39.9 kg
Colour
Black, Silver
Package contents
Control in package
smart
Energy efficiency class in SDR mode
F
Standby consumption
0.5 W
Typical power consumption
155 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 85" Samsung UE85U8072H
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 85" Samsung UE85U8072H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 85" Samsung UE85U8072H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 85" Samsung UE85U8072H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 85" Samsung UE85U8072H