42" LG OLED42C45
4.7 16 ratings
Television - SMART OLED, 106cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10, Dolby Vision and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, CI+, LAN, WiFi, Bluetooth, voice control, Amazon Alexa, Apple Airplay 2, webOS, VESA 300×200, 20 W speaker(s), Dolby Atmos, Dolby Digital AC4 and Dolby Digital AC3, G
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
42" LG OLED42C45
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
52 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
90 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Energy specifications
Energy consumption in SDR mode
52 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
90 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Screen size and resolution
Diagonal
42 " (106.68 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Technology
OLED
Operating system
Operating system
webOS
Model year
Model year
2024
Application
Global applications
Amazon Prime Video, Apple TV, NETFLIX, Spotify, Twitch, YouTube
Czech apps
Oneplay
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa
TV functions
SMART functions
Voice control
Gaming features
AMD FreeSync Premium, Nvidia G-SYNC, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, WiFi
WiFi standards
WiFi 5
Total number of HDMI ports
4 ×
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
Height without stand
54 cm
Depth without stand
4.11 cm
Base width / leg spacing
71.8 cm
VESA mounting
300×200
Colour
Colour
Black
Audio
Speaker performance
20 W
Audio formats
Dolby Atmos, Dolby Digital AC3, Dolby Digital AC4
Package contents
Control in package
smart
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 42" LG OLED42C45
Accessories for 42" LG OLED42C45