55" LG 55QNED85
4.7 58 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10 and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, USB recording, WiFi, Bluetooth, DLNA, Miracast, game mode, voice control, Amazon Alexa, Apple Airplay 2, webOS, VESA 300×300, E
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 379,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
55" LG 55QNED85
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Technology
QNED
Backlight
Edge
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Technology
QNED
Backlight
Edge
Colour depth
10
Model year
2024
Czech apps
Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps
O2 TV, Skylink Live TV, Voyo
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa
TV functions
Gaming features
GAME MODE
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
Height without stand
71.6 cm
Base width / leg spacing
VESA mounting
300×300
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
smart
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
E
Energy consumption in SDR mode
64 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
129 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 55" LG 55QNED85
Accessories for 55" LG 55QNED85
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" LG 55QNED85
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" LG 55QNED85
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" LG 55QNED85