55" LG OLED55C43
5 4 ratings
Television - SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10, HLG and Dolby Vision IQ, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, USB recording, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Miracast, HbbTV, game mode, voice control, plays 360° video, Amazon Alexa, Apple Airplay 2, mobile device pairing, webOS, VESA 300×200, 40 W speaker(s), Dolby Atmos, G
Code:  WK659b2 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
55" LG OLED55C43
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
81 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
162 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
81 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Energy specifications
Energy consumption in SDR mode
81 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
162 kWh/1000h
Standby consumption
81 W
Maximum power consumption
162 W
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Technology
OLED
Colour depth
10
Operating system
Operating system
webOS
Model year
Model year
2024
Application
Global applications
Czech apps
Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps
O2 TV, Skylink Live TV, Voyo
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa
TV functions
Multimedia features
Gaming features
GAME MODE
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
Height without stand
70.3 cm
Depth without stand
4.51 cm
Base width / leg spacing
47 cm
VESA mounting
300×200
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
smart
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 55" LG OLED55C43
Accessories for 55" LG OLED55C43