55" LG OLED55G58
5 1 rating
Television - SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10, HLG and Dolby Vision IQ, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, USB recording, Bluetooth, DLNA, Chromecast, game mode, voice control, Amazon Alexa, Apple Airplay 2, webOS, VESA 300×200, 60 W speaker(s), Dolby Atmos and Dolby Digital AC3, E
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 828,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
55" LG OLED55G58
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
165 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
165 Hz
Technology
OLED
Screen surface
Anti-Glare
Colour depth
10
Model year
2025
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa, Apple Home Kit
TV functions
Gaming features
AMD FreeSync Premium, GAME MODE, Nvidia G-SYNC, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
WiFi standards
WiFi 6
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
3 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV weight
22.1 kg
Height without stand
70.3 cm
Depth without stand
2.72 cm
Base width / leg spacing
48.5 cm
Control in package
Smart with voice control
Package contents
Wall mount
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
E
Energy consumption in SDR mode
64 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
171 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 55" LG OLED55G58: