55" Philips 55MLED820
4.5 2 ratings
Television - SMART, 139cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Mini LED, HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming,, 3× HDMI, 2× USB, CI+, DLNA, game mode, Google Assistant, Amazon Alexa, Titan OS, VESA 300×200, 20 W speaker(s), DTS:X, Dolby Atmos and Dolby Digital AC4, F
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 319,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
55" Philips 55MLED820
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
Mini LED
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
Mini LED
Backlight
Screen surface
Glossy
Maximum brightness
600 nt
Colour depth
10
Operating system
Operating system
Titan OS
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Russian, Slovak, Spanish, Ukrainian
Model year
Model year
Application
Global applications
Amazon Prime Video, Canal+, Deezer, Disney+, HBO Max, NETFLIX, Rakuten TV, YouTube
Czech apps
LepšíTV, Oneplay, Prima+
Slovak apps
LepšíTV, O2 TV, Voyo
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa, Google Assistant
Connectivity
Wireless connection
DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.0
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.1 ports
3 ×
Audio connectors
Digital optical output, Headphone output (AUX)
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
2 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
24 cm
TV weight
11.18 kg
Height without stand
Depth without stand
6.54 cm
Base width / leg spacing
VESA mounting
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
Smart with voice control
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
77 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
180 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
180 W
Typical power consumption
77 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Pernerova 702/39, 186 00 Prague 8,   [email protected]
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 55" Philips 55MLED820
Accessories for 55" Philips 55MLED820