55" Philips 55MLED920
5 1 rating
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Mini LED, HDR10, HDR10+, Dolby Vision and HLG, local dimming,, 4× HDMI, DLNA, game mode, Ambilight, Google Assistant, Amazon Alexa, Titan OS, VESA 300×200, 40 W speaker(s), DTS:X, Dolby Atmos and Dolby Digital AC4, F
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 529,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
55" Philips 55MLED920 22,990,- In stock > 5 pcs
Buy
55" Philips 55MLED920
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
144 Hz
Mini LED
Screen surface
Glossy
Maximum brightness
1,000 nt
Colour depth
10
Operating system
Operating system
Titan OS
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Russian, Slovak, Spanish, Ukrainian
Global applications
Amazon Prime Video, Canal+, Deezer, Disney+, HBO Max, NETFLIX, Rakuten TV, YouTube
Czech apps
LepšíTV, Oneplay, Prima+
Slovak apps
LepšíTV, O2 TV, Voyo
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa, Google Assistant
TV functions
Multimedia features
Ambilight, Calman Ready, Light sensor, Playback from USB, Skylink Fast Scan
Gaming features
AMD FreeSync Premium, GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Total number of HDMI ports
4 ×
Depth without stand
6.54 cm
Base width / leg spacing
99.4 cm
Control in package
Smart with voice control
Energy consumption in SDR mode
77 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
193 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
193 W
Typical power consumption
77 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Pernerova 702/39, 186 00 Prague 8,   [email protected]
Note:
Variants 55" Philips 55MLED920:
65" Philips 65MLED920
Television - SMART, 165cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Mini LED, HDR10, HDR10+, Dolby Vision and HLG, local dimming,, 4× HDMI, 2× USB, CI+, DLNA, game mode, Ambilight, Google Assistant, Amazon Alexa, Titan OS, VESA 300×300, 40 W speaker(s), DTS:X, Dolby Atmos and Dolby Digital AC4, F
Buy
In stock > 5 pcs
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" Philips 55MLED920