55" STRONG SRT55UF8733
5 1 rating
Television - SMART QLED, 139cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Direct LED, HDR10 and Dolby Vision, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, WiFi, Bluetooth, DLNA, Chromecast, voice control, Google Assistant, Google TV, VESA 200×200, 20 W speaker(s), Dolby Atmos, G
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
55" STRONG SRT55UF8733
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
84 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
84 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
84 W
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Backlight
Direct
Colour depth
8
Operating system
Operating system
Google TV
Model year
Model year
2024
Czech apps
Oneplay, Prima+, Skylink Live TV
Slovak apps
Skylink Live TV, Voyo
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
3 ×
Audio connectors
Digital optical output
Height without stand
70.9 cm
Depth without stand
8.9 cm
Base width / leg spacing
115.07 cm
VESA mounting
200×200
Colour
Colour
Silver
Audio
Speaker performance
20 W
Audio formats
Dolby Atmos
Package contents
Control in package
smart
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" STRONG SRT55UF8733