77" Samsung QE77S90C
4.6 10 ratings
Television - SMART OLED, 195cm, 4K Ultra HD, 144Hz, HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming, dual tuner, 4× HDMI, 2× USB, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2,0, voice control, plays 360° video, Apple Airplay 2, mobile device pairing, Tizen OS, VESA 400×300, Dolby Atmos and Dolby Digital Plus, F
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
77" Samsung QE77S90C
Specifications
3D/AR
3D model + AR model in Android app, 3D model + AR model in iOS app
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
117 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
188 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
3D/AR
Energy specifications
F
Energy consumption in SDR mode
117 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
188 kWh/1000h
G
Maximum power consumption
188 W
Typical power consumption
117 W
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Technology
OLED
Model year
2023
Application
Global applications
Canal+, Xbox Game Pass
Czech apps
Vodafone TV
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA, WiFi
Total number of HDMI ports
4 ×
Tuners
Tuner type
DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
Height without stand
98.8 cm
VESA mounting
400×300
Note:
Questions and answers: 77" Samsung QE77S90C
More Information
AMOLED display
Reviews 77" Samsung QE77S90C
Accessories for 77" Samsung QE77S90C
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 77" Samsung QE77S90C
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 77" Samsung QE77S90C
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 77" Samsung QE77S90C
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 77" Samsung QE77S90C