Acer Aspire Lite 14 Light Silver (AL14-45P-R2MH) (without adapter)
Laptop - AMD Ryzen 3 5400U, 14" IPS anti-glare 1920 × 1200, RAM 8GB DDR4, Graphics, SSD 256GB, copilot, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, Windows 11 Home
Installment calculator 4,9%  interest from 253,- monthly
Acer Aspire Lite 14 Light Silver (AL14-45P-R2MH) (without adapter) 10,990,- Ordered on request
Buy
Specifications
Compare
SSD capacity
256 GB (0.26 TB)
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
AMD Ryzen 3 5400U
Processor frequency
2.6 GHz (2,600 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
256 GB
Equipment
Copilot button, Memory Card Reader, Operating system
Processor
Processor type
AMD Ryzen 3
AMD processor generation
Zen 3 (5th generation)
Processor model number
AMD Ryzen 3 5400U
Number of processor cores
4 ×
Processor frequency
2.6 GHz (2,600 MHz)
Core boost frequency
4 GHz (4,000 MHz)
Cache processor
8 MB
CPU features
Multi Threading
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Number of installed slots
1 ×
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
AMD Radeon
Model graphics cards
Graphics
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
256 GB
SSD capacity
256 GB (0.26 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
Equipment
Webcam
1,080 px
Backlight
Without backlight
Battery
Adapter included
Without adapter (must be purchased separately)
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
58 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
8 h
Construction
Construction material
Plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.3 kg
Interface
Data
USB-C
Audio
Headphone input, Microphone input
USB-C
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
USB 2.0
Bluetooth
Bluetooth v5.2
WiFi
WiFi 802.11ax
WiFi version
WiFi 6
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
314.8 mm
Maximum height
19.1 mm
Depth
219.7 mm
Keyboard layout
Keyboard language
CZ, SK
Product series
Laptop Series
Acer Aspire
Package contents
Package includes
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Charging // EU Directive
Min. power input
65 W
Max. power input
65 W