Acer Nitro V 16 Black (ANV16-41-R6RS)
5 2 ratings
Gaming Laptop - AMD Ryzen 7 8845HS, 16" IPS anti-glare 1920 × 1200 165 Hz, RAM 16GB DDR5, NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB, SSD 1000GB, numeric keypad, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 2, USB-C, WiFi, Bluetooth, 4-cell battery, Windows 11 Home
The product is localised for CZ
Code:  NC108c7i09a37 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Processor model number
AMD Ryzen 7 8845HS
Processor frequency
3.8 GHz (3,800 MHz)
Display size
16"
16
Number of TOPS (NPU)
NPU name
AMD Ryzen AI
Display
Display size
16"
Display refresh rate
165 Hz
Display resolution
Big
Colour coverage and certification
100% sRGB
Processor type
AMD Ryzen 7
Processor model number
AMD Ryzen 7 8845HS
Number of processor cores
8 ×
Processor frequency
3.8 GHz (3,800 MHz)
Core boost frequency
5.1 GHz (5,100 MHz)
Memory frequency
5,600 MHz (5.6 GHz)
Graphics card memory
6 GB
Model graphics cards
RTX 4050
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Charging power
135 W
Audio
Headphone input, Microphone input
WiFi
802.11ax (6GHz)
Width
361.24 mm
Maximum height
24.74 mm
Depth
278.4 mm