Health Oclean

Health Oclean – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Health Oclean on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Health Oclean?

If you're planning to get Health Oclean, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Hide description
53 Results
5.0 4×
Watch Price/Availability
Oclean X Kids 2-pack P3K8 Black
Toothbrush Replacement Head - for Oclean Kids, sonic type, 2 pc(s) in package, suitable for children - 220 Kč/1 pc(s)
  439,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH398
3.8 5×
Watch Price/Availability
Oclean Ultra Clean UC02 2 pcs, black
Toothbrush Replacement Head - for Oclean F1, Oclean W1, Oclean W10, Oclean X Pro, Oclean Z1, Oclean Smart, Oclean Flow, Oclean Air, Oclean Endurance and Oclean X Ultra S, sonic type, 2 pc(s) in package - 275 Kč/1 pc(s)
  549,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLnah43
5.0 1×
Watch Price/Availability
Oclean N20-A10 standard, clear
Nozzle - standard, replacement, for Oclean A10 oral shower, 360° swivel, pack of 2
Amazing Deal 390,- Save 223,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCTR48
5.0 1×
Watch Price/Availability
Oclean N10 Green
Replacement Head - for Oclean W10, oral irrigators, 2 pc(s) in package - 195 Kč/1 pc(s)
  390,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH945
Watch Price/Availability
Oclean Ultra CleanUC03 W06 6 pcs white
Toothbrush Replacement Head - for Oclean X Pro, Oclean Smart and Oclean X Ultra S, sonic type, 6 pc(s) in package - 232 Kč/1 pc(s)
  1,390,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH926
Watch Price/Availability
Oclean N10 Pink
Replacement Head - for Oclean W10, oral irrigators, 2 pc(s) in package - 195 Kč/1 pc(s)
  390,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCLNH952
Watch Price/Availability
Oclean N21-A10 orthodontic, clear
Nozzle - orthodontic, replacement, for Oclean A10 oral shower, 360° rotatable, pack of 2
  390,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCTR31
Watch Price/Availability
Oclean N23-W10 Lite clear 2 pcs
Nozzle - orthodontic, replacement, for Oclean W10 Lite oral shower, 360° rotatable, pack of 2
  390,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OCTR558
4.9 10×
Watch Price/Availability
Oclean W10 Green + 2 nozzles
Electric Flosser - 5 programs, 2 nozzle(s) per pack, 200ml tank, cleaning modes, power: mains-powered
  2,190,-
Buy
In stock 1 pcs
Order Code: OCLUS45
4.9 10×
Watch Price/Availability
Oclean W10 Pink + 2 nozzles
Electric Flosser - 5 programs, 2 nozzle(s) per pack, 200ml tank, cleaning modes, power: mains-powered
-14 % off new 1,879,- New 2,190,-
Buy
As good as new - in stock 1 pcs
Order Code: OCLUS52
Watch Price/Availability
Oclean Professional Clean P1C1, white 2 pcs + Professional Clean P1C5, black 2 pcs
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 4 pc(s) in package - 200 Kč/1 pc(s)
Amazing Deal 798,-
Buy
Ordered on request
Order Code: OCLNHbun4
4.7 3×
Watch Price/Availability
Oclean X Kids Set Pink
Electric Toothbrush - sonic, 72000 movements per minute, 5 modes, timer, battery indicator and 3d mapping, spare heads: 1 pc(s)
  2,090,-
Buy
Ordered on request
Order Code: OCLZK220
Watch Price/Availability
Oclean N11-W10 Orthodontic Nozzles 2pcs
Nozzle - replacement orthodontic nozzle for the Oclean W10 oral irrigator, 360° rotatable, 2 pcs per pack
  390,-
Buy
Ordered on request
Order Code: OCTR7411
Watch Price/Availability
Oclean Duo Set Kids Blue & Pink + 6 heads and 2 holders
Electric Toothbrush - sonic, 80000 movements per minute, 2 modes, timer, interactive display and 3d mapping, spare heads: 10 pc(s)
  2,590,-
Buy
Ordered on request
Order Code: OCLZK753
4.7 38×
Watch Price/Availability
Oclean Plaque Control Medium, P1C8-X 2 pcs gold
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 2 pc(s) in package - 190 Kč/1 pc(s)
  379,-
Currently Unavailable
Order Code: OCLNH805
4.9 22×
Watch Price/Availability
Oclean S1 White
Steriliser , effect: sterilisation, cleaning principle UV light, suitable for toothbrush, for: toothbrush, also included timer, white colour, 150×100×80 mm (H×W×D)
  889,-
Currently Unavailable
Order Code: OCLST570
4.7 42×
Watch Price/Availability
Oclean Professional Clean P1C9-X 2 pcs silver
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 2 pc(s) in package - 220 Kč/1 pc(s)
  439,-
Currently Unavailable
Order Code: OCnhh38
4.8 35×
Watch Price/Availability
Oclean Professional Clean P1C5 B02 2 pcs black
Toothbrush Replacement Head - for Oclean X Pro, Oclean Smart, Oclean Flow, Oclean Air and Oclean Endurance, sonic type, 2 pc(s) in package - 220 Kč/1 pc(s)
  439,-
Currently Unavailable
Order Code: OCnhh57
4.7 11×
Watch Price/Availability
Oclean B02 2-pack
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 2 pc(s) in package - 185 Kč/1 pc(s)
  369,-
Currently Unavailable
Order Code: OCLNH201
4.7 6×
Watch Price/Availability
Oclean Whitening PW07 2 pcs blue
Replacement Head - for Oclean F1, Oclean X Pro and Oclean Flow, 2 pc(s) in package - 200 Kč/1 pc(s)
  399,-
Currently Unavailable
Order Code: OCLNH440
5.0 4×
Watch Price/Availability
Oclean X Kids 6-pack P3K8 Black
Toothbrush Replacement Head - for Oclean Kids, sonic type, 6 pc(s) in package, suitable for children - 165 Kč/1 pc(s)
  989,-
Currently Unavailable
Order Code: OCLNH381
3.8 5×
Watch Price/Availability
Oclean Ultra Clean UC01 2 pcs, green
Toothbrush Replacement Head - for Oclean F1, Oclean W1, Oclean W10, Oclean X Pro, Oclean Z1, Oclean Smart, Oclean Flow, Oclean Air, Oclean Endurance and Oclean X Ultra S, sonic type, 2 pc(s) in package - 275 Kč/1 pc(s)
  549,-
Currently Unavailable
Order Code: OCLnah12
5.0 3×
Watch Price/Availability
Oclean P1C10
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 2 pc(s) in package - 230 Kč/1 pc(s)
  459,-
Currently Unavailable
Order Code: OCLNH508
4.7 8×
Watch Price/Availability
Oclean Plaque Control Brush Head W02
Toothbrush Replacement Head , sonic type, 2 pc(s) in package - from 200 Kč/1 pc(s)
  from  329,-
Currently Unavailable
Order Code: OCLNH218