Lenovo IdeaPad S340-14API Platinum Grey
4.8 8 ratings
Laptop - AMD Ryzen 5 3500U, 14" IPS anti-glare 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, AMD Radeon Vega 8, SSD 512GB, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, WiFi 802.11ac, 3-cell battery of 52,5 Wh, Windows 10 Home
The product is localised for CZ
Code:  NT357f83 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo IdeaPad S340-14API Platinum Grey Discontinued
Specifications
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
AMD Ryzen 5 3500U
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
512 GB
Processor
Processor type
AMD Ryzen 5
AMD processor generation
Zen+ (3rd generation)
Processor model number
AMD Ryzen 5 3500U
Number of processor cores
4 ×
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Core boost frequency
3.7 GHz (3,700 MHz)
Cache processor
4 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Memory frequency
2,400 MHz (2.4 GHz)
GPU series/model
Graphics card series
AMD Radeon
Model graphics cards
RX Vega 8
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
512 GB
Drive interfaces
M.2
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Equipment
Webcam
720 p
Battery
Battery capacity
52.5 Wh
Number of cells
Construction
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.69 kg
Dimensions
Width
323 mm
Maximum height
17.9 mm
Depth
228 mm