Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
3,218 Results
4.7 3×
Watch Price/Availability
Albainox curved mushroom knife
Pocket Knife - folding, everyday (EDC) and mushroom, knife included, steel hardness 55 HRC, handle material wood, blade length 7.2 cm, closed length 11.5 cm, total knife length 20 cm, weight 120 g
  260,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTalba004
4.8 13×
Watch Price/Availability
Campgo EasyRest 5 Orange
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 196 × 58cm, dimensions when packed 28 × 10cm, weight 550g
Great price 799,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_06
4.4 27×
Watch Price/Availability
Husky Kayle 0 °C
Sleeping Bag mumie, summer, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 12 °C, for a person of maximum height 185 cm, packed sleeping bag dimensions 34×13 cm, weight 800 g
  1,219,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk0021
4.9 417×
Watch Price/Availability
Victorinox Spartan
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, bottle opener, corkscrew and piercer included, blade length 6.5 cm, closed length 9.1 cm
Great price 769,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1020
4.9 22×
Watch Price/Availability
Husky Kids Nami -10°C
Sleeping Bag mumie, three season, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 5 °C, for a person of maximum height 145 cm, packed sleeping bag dimensions 34×18×17 cm, weight 1290 g
  1,149,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk0022
4.7 48×
Watch Price/Availability
MEVA Double boiler Picamp
Camping Stove thread connection, weight: 1,3 kg
Discounted -10 % 1,399,- 1,569,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PHT481
4.4 76×
Watch Price/Availability
Just Meat Just Chicken 100 g salt and pepper
Can - chicken meat, ready to eat, in its own juice, without preservatives, from proven Slovak farms - from 516 Kč/1 kg
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTjume001
4.5 7×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Penne Bolognese
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1945 kJ, weight 158g - 2,462 Kč/1 kg
  389,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv049
4.9 265×
Watch Price/Availability
Victorinox Classic SD colours 58 mm Falling Snow
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, scissors, toothpick, tweezers and nail file included, handle material plastic, blade length 4 cm, closed length 5.8 cm, total knife length 9.8 cm, weight 21 g
  519,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict085
4.8 94×
Watch Price/Availability
Victorinox Outrider
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, scissors, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener and corkscrew included, blade length 8 cm, closed length 11.1 cm
  1,699,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY4002v
4.7 63×
Watch Price/Availability
Leatherman Rev
Multitool with functions
  1,590,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT738
4.6 39×
Watch Price/Availability
Siguro Stainless steel mug Elite Brew, 75 ml
Mug - material: stainless steel, 75ml, colour, 1 pc(s) in pack - 249 Kč/1 pc(s)
Great price 249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_CW_TP01B
4.7 109×
Watch Price/Availability
Expres Menu Butter chicken 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 557 kJ, weight 600g - 365 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem147
4.9 59×
Watch Price/Availability
Victorinox RangerGrip 57 Hunter
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener, corkscrew and piercer included, closed length 13 cm, weight 196 g
  2,429,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1029l
4.8 151×
Watch Price/Availability
Victorinox Swiss Card Lite Translucent Red
Multitool - credit card with functions
  1,189,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1026
4.7 93×
Watch Price/Availability
Express Menu Tomato sauce with beef 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 355 kJ, weight 600g - 432 Kč/1 kg
  259,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem010
4.8 143×
Watch Price/Availability
Sawyer Mini Filter Green
Travel Water Filter - power to clean up to 1,5l/min, purifies up to 378000l, volume of 0,5l
Discounted -5 % 1,249,- 1,319,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTSYR005
4.9 7×
Watch Price/Availability
Campgo Base Pad 1 IXPE Grey/Green
Camping Mat - thickness 1cm, non-slip, washable, summer use, dimensions 180×50cm (L×W), two-layer, IXPE foam material, weight 330g, dimensions when packed 50×16cm, thermal resistance (R-value) 1.5 m²K/W, elastic straps for securing
Great price 299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_11
4.3 5×
Watch Price/Availability
Campgo HeatWave Komfortní teplota 0°C
Sleeping Bag - mummy-style, down-filled, three-season, inner material: 20D 380T nylon, outer material: 20D 380T ripstop nylon, duck down filling (80/20, 550 cuin) with RDS certification, internal thermal collar, drawstring hood, two-way SBS zip on the left side with anti-snag protection, comfort temperature 0°C, limit temperature -5°C, extreme temperature -23°C, maximum height 205cm, internal pocket (20 × 15 cm), reflective loops for hanging, includes a compression and mesh storage bag, dimensions 220 × 80cm, packed dimensions 35 × 15cm, black colour, weight 1,100g
Great price 3,999,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_10
4.7 93×
Watch Price/Availability
Express Menu Beef goulash 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 269 kJ, weight 600g - 398 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem011
5.0 22×
Watch Price/Availability
Mikov Elipt
Pocket Knife - folding, travel and everyday (EDC), belt clip included, steel hardness 63 HRC, handle material aluminium, blade length 9.5 cm, total knife length 12 cm, weight 162 g
  1,469,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmkv0059
4.8 151×
Watch Price/Availability
Victorinox Swiss Card Lite Translucent Black
Multitool - credit card with functions
  1,189,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1026c
4.8 5×
Watch Price/Availability
Hannah Leisure 7.0 Wide Magnet
Camping Mat sleeping mat, thickness: 7cm, dimensions 198 × 63cm, dimensions when packed 65 × 20cm, weight 1650g
  1,883,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThann0907
5.0 2×
Watch Price/Availability
Jetboil MiniMo Carbon
Camping Stove thread connection, weight: 0,415 kg
  3,889,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTjet05
In the category Bushcraft Gear on Alza.cz, we currently have a total of 3218 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews