Wine Storage & Serving

Wine Storage & Serving – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Wine Storage & Serving on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Wine Storage & Serving?

If you're planning to get Wine Storage & Serving, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Wine Storage & Serving

Are you looking for the best Wine Storage & Serving? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Wine Storage & Serving

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Wine Storage & Serving, or choose to sort by price from highest to lowest.

Hide description
976 Results
Watch Price/Availability
RONA Wine Glasses Fade Emerald 510 ml 4 pc
Glass - - 122 Kč/1 pc(s)
  489,-
Buy
On the way 4 pcs
Expected 05/10/2026
Order Code: RONSKL13
Watch Price/Availability
RONA Wine Glasses Fade Amber 510 ml 4 pc
Glass - - 122 Kč/1 pc(s)
  489,-
Buy
On the way 4 pcs
Expected 05/10/2026
Order Code: RONSKL12
Watch Price/Availability
RONA Champagne Flutes TENSE 290 ml 4 pc
Glass - - 95 Kč/1 pc(s)
  379,-
Buy
On the way 4 pcs
Expected 05/10/2026
Order Code: RONSKL02
Watch Price/Availability
RONA Wine Glasses TENSE 695 ml 4 ks
Glass - - 115 Kč/1 pc(s)
  459,-
Buy
On the way 4 pcs
Expected 05/10/2026
Order Code: RONSKL05
Watch Price/Availability
RONA Wine Glasses TENSE 490 ml 4 pc
Glass - - 100 Kč/1 pc(s)
  399,-
Buy
On the way 4 pcs
Expected 05/10/2026
Order Code: RONSKL04
Watch Price/Availability
RONA Wine Glasses TENSE 350 ml 4 pc
Glass - - 97 Kč/1 pc(s)
  389,-
Buy
On the way 4 pcs
Expected 05/10/2026
Order Code: RONSKL03
Watch Price/Availability
RONA Wine Glasses Fade Citrine 510 ml 4 pc
Glass - - 122 Kč/1 pc(s)
  489,-
Buy
On the way 4 pcs
Expected 05/10/2026
Order Code: RONSKL14
5.0 1×
Watch Price/Availability
HOOVER HWCB 30/1 H-WINE 300 - 5 let záruka na celý spotřebič po registraci
Built-In Wine Cabinet - energy efficiency class F, for 19 bottles, internal volume 58 l, 1 cooling zone, 6 shelves, included features automatic defrost, display, lighting, UV filter and adjustable legs, touch and digital control type, adjustable temperature range from 5 to 22 °C, noise level 39 dB, right door opening direction, dimensions 81.3 × 29.5 × 57.5 cm (H×W×D), weight 28.99 kg, black and stainless steel colour
  7,459,-
Buy
Ordered on request
Order Code: HOOVIN009
5.0 5×
Watch Price/Availability
HAIER HWS42DGAU1 - 5 let záruka na celý spotřebič + 20 let záruka na kompresor po registraci
Wine Cooler - energy efficiency class G, for 42 bottles, internal volume 106 l, 2 cooling zones, 4 shelves, included features automatic defrost, display, digital and remote control type, adjustable temperature range from 5 to 20 °C, noise level 37 dB, dimensions 82 × 49.7 × 58.5 cm (H×W×D), weight 41 kg, black colour
  16,990,-
Buy
Ordered on request
Order Code: HAIVI017
4.5 17×
Watch Price/Availability
HAIER HWS49GA - 5 let záruka na celý spotřebič + 20 let záruka na kompresor po registraci
Wine Cooler - energy efficiency class F, for 49 bottles, internal volume 118 l, 1 cooling zone, 5 shelves, included features warning signal in case of failure, display, digital control type, adjustable temperature range from 5 to 20 °C, noise level 37 dB, left door opening direction, dimensions 82 × 49.7 × 58.5 cm (H×W×D), weight 39 kg, black colour
  13,090,-
Buy
Ordered on request
Order Code: HAIVI015
LIEBHERR WPsd 5252 - Wine Cooler
Energy efficiency class
Free
delivery
5.0 1×
Watch Price/Availability
LIEBHERR WPsd 5252 (záruka 10 let na produkt po registraci)
Wine Cooler - energy efficiency class F, for 155 bottles, internal volume 367 l, 2 cooling zones, 8 shelves, included features warning signal in case of failure, door open alarm and child lock, display, lighting and UV filter, touch control type, adjustable temperature range from 5 to 20 °C, noise level 37 dB, right door opening direction, dimensions 185.4 × 59.7 × 67.5 cm (H×W×D), weight 101.8 kg, stainless steel colour
  42,990,-
Buy
Ordered on request
Order Code: LBHVIN19
5.0 1×
Watch Price/Availability
HOOVER HWCB 15/1 H-WINE 300 - 5 let záruka na celý spotřebič po registraci
Built-In Wine Cabinet - energy efficiency class G, for 7 bottles, internal volume 20 l, 1 cooling zone, 6 shelves, included features automatic defrost, display, lighting, option to change door opening and pull-out shelves, touch and digital control type, adjustable temperature range from 5 to 18 °C, noise level 39 dB, right door opening direction, dimensions 86.5 × 14.5 × 47.5 cm (H×W×D), weight 19 kg, black and stainless steel colour
  7,190,-
Buy
Ordered on request
Order Code: HOOVIN008
LIEBHERR UWTES 1672 - Built-In Wine Cabinet
Energy efficiency class
Free
delivery
5.0 1×
Watch Price/Availability
LIEBHERR UWTES 1672 (záruka 10 let na produkt po registraci)
Built-In Wine Cabinet - energy efficiency class G, for 34 bottles, internal volume 94 l, 2 cooling zones, 5 shelves, included features warning signal in case of failure, door open alarm and child lock, lighting, touch control type, adjustable temperature range from 5 to 20 °C, noise level 38 dB, left door opening direction, dimensions 81.8 × 59.7 × 57.7 cm (H×W×D), weight 49 kg, silver colour
  69,990,-
Buy
Ordered on request
Order Code: FAC227a15
5.0 3×
Watch Price/Availability
WMF 683969990 Manhattan diameter 12 cm
Beverage Cooler - for wine, diameter: 12cm, double-walled wine cooler, ensures optimal temperature when serving wine without the use of ice or refrigerator, can also be used as a container for ice cubes, for bottles with a diameter of about 9cm, stainless steel Cromargan® 18/10, dishwasher safe
  1,749,-
Buy
Ordered on request
Order Code: WMFCH949
3.8 4×
Watch Price/Availability
WMF wine set Baric 662866040
Wine Set in walnut box, set includes: 1x corkscrew, 1x foil cutter, 1x bottle cap, 1x funnel, 1x bottle opener, elements of individual accessories made of high quality Cromargan® 18/10 stainless steel, premium design, comfortable handling thanks to ergonomic design
  2,699,-
Buy
Ordered on request
Order Code: WMFSV467
5.0 2×
Watch Price/Availability
B. BOHEMIAN Wedding glasses 470 ml HEARTS 2 pcs
Glass for red wine, 2×470ml, glass - 325 Kč/1 pc(s)
  649,-
Buy
Ordered on request
Order Code: JTFSK101
5.0 1×
Watch Price/Availability
Bohemia Royal Crystal Wine glasses 8 pcs SET DOUBLE FOR YOU
Glass - 77 Kč/1 pc(s)
  619,-
Buy
Ordered on request
Order Code: BRCSK646
5.0 6×
Watch Price/Availability
RCR Wine glasses 210 ml Melodia 6 pcs
Glass for white wine, 6×210ml, glass, dishwasher Safe - 127 Kč/1 pc(s)
  759,-
Buy
Ordered on request
Order Code: JTFSK089
5.0 1×
Watch Price/Availability
RONA Wine glasses Burgundy Gala TN 510 ml 6 pc
Glass - - 68 Kč/1 pc(s)
  409,-
Buy
Ordered on request
Order Code: RONsd69
Watch Price/Availability
CANDY CCVB 30/1 - 5 let záruka na celý spotřebič po registraci
Built-In Wine Cabinet - energy efficiency class F, for 20 bottles, internal volume 58 l, 1 cooling zone, 6 shelves, included features automatic defrost, display and lighting, touch control type, adjustable temperature range from 5 to 18 °C, noise level 39 dB, dimensions 88.5 × 29.5 × 56.2 cm (H×W×D), weight 29 kg, black colour
  11,490,-
Buy
Ordered on request
Order Code: CANVI016
LIEBHERR WSbli 7731 - Wine Cooler
Energy efficiency class
Free
delivery
Watch Price/Availability
LIEBHERR WSbli 7731 (záruka 10 let na produkt po registraci)
Wine Cooler - energy efficiency class E, for 324 bottles, internal volume 628 l, 1 cooling zone, 7 shelves, included features warning signal in case of failure, door open alarm and child lock, display and lighting, touch control type, adjustable temperature range from 5 to 20 °C, noise level 38 dB, right door opening direction, dimensions 204.4 × 74.7 × 76.3 cm (H×W×D), weight 87.2 kg, black colour
  49,990,-
Buy
Ordered on request
Order Code: LBHVIN31
LIEBHERR WPsd 4652 - Wine Cooler
Energy efficiency class
Free
delivery
Watch Price/Availability
LIEBHERR WPsd 4652 (záruka 10 let na produkt po registraci)
Wine Cooler - energy efficiency class F, for 107 bottles, internal volume 272 l, 2 cooling zones, 6 shelves, included features warning signal in case of failure and door open alarm, display, lighting and UV filter, touch control type, adjustable temperature range from 5 to 20 °C, noise level 38 dB, right door opening direction, dimensions 145.4 × 59.7 × 67.5 cm (H×W×D), weight 77.1 kg, stainless steel colour
  37,990,-
Buy
Ordered on request
Order Code: LBHVIN20
LIEBHERR EWTdf 3553 - Built-In Wine Cabinet
Energy efficiency class
Free
delivery
Watch Price/Availability
LIEBHERR EWTdf 3553 (záruka 10 let na produkt po registraci)
Built-In Wine Cabinet - energy efficiency class G, for 83 bottles, internal volume 259 l, 2 cooling zones, 10 shelves, included features door open alarm, child lock and automatic defrost, display, lighting and option to change door opening, touch control type, adjustable temperature range from 5 to 20 °C, noise level 32 dB, right door opening direction, dimensions 177 × 55.7 × 55.3 cm (H×W×D), weight 90 kg, silver colour
  99,990,-
Buy
Ordered on request
Order Code: LBHVIN47
LIEBHERR WPbl 4201 - Wine Cooler
Energy efficiency class
Free
delivery
Watch Price/Availability
LIEBHERR WPbl 4201 (záruka 10 let na produkt po registraci)
Wine Cooler - energy efficiency class E, for 141 bottles, internal volume 272 l, 1 cooling zone, 4 shelves, included features warning signal in case of failure, door open alarm and child lock, display, lighting and UV filter, touch control type, adjustable temperature range from 5 to 20 °C, noise level 38 dB, right door opening direction, dimensions 128.4 × 59.7 × 76.3 cm (H×W×D), weight 67.1 kg, black colour
  29,990,-
Buy
Ordered on request
Order Code: LBHVIN41
In the category Wine Storage & Serving on Alza.cz, we currently have a total of 975 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap wine Storage & Serving Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best wine Storage & Serving You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in wine Storage & Serving reviews