Acer Nitro V 16 Obsidian Black (ANV16-41-R5KY)
5 3 ratings
Gaming Laptop - AMD Ryzen 5 8645HS, 16" IPS anti-glare 1920 × 1200 165 Hz, RAM 16GB DDR5, NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB, SSD 1000GB, numeric keypad, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 2, USB-C, WiFi, Bluetooth, 4-cell battery, Windows 11 Home
Code:  NC108c7i09a17 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Acer Nitro V 16 Obsidian Black (ANV16-41-R5KY) Discontinued
Specifications
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
AMD Ryzen 5 8645HS
Processor frequency
4.3 GHz (4,300 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
16"
Storage capacity (total)
1,000 GB
AI
Total number of TOPS
0
Display
Display size
16"
Display refresh rate
165 Hz
Luminosity
300 Nits
Aspect Ratio
16:10
Display resolution
Big
Colour coverage and certification
100% sRGB
Display resolution
1920 × 1200 px
Processor
Processor type
AMD Ryzen 5
AMD processor generation
Zen 4 (7th gen)
Processor model number
AMD Ryzen 5 8645HS
Number of processor cores
6 ×
Processor frequency
4.3 GHz (4,300 MHz)
Core boost frequency
5 GHz (5,000 MHz)
Cache processor
16 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory type
DDR5
Memory frequency
5,600 MHz (5.6 GHz)
Number of installed slots
2 ×
Total number of slots
Graphics card
Graphics card memory
8 GB
Boost clock
2,370 MHz
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Model graphics cards
RTX 4060
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
2 ×
Battery
USB-C charging
No charging via USB-C
Battery capacity
57 Wh
Number of cells
4pc(s)
Charging power
135 W
Maximum battery capacity
4.5 h
Construction
Construction material
Plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
2.5 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
HDMI, USB-C
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Combo Audio Jack
USB-C
1 ×
USB 3.2 Gen 2
Bluetooth
Bluetooth v5.3
WiFi
802.11ax (6GHz)
WiFi version
WiFi 6E
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
361.24 mm
Maximum height
25.46 mm
Depth
278.4 mm