Čtečka paměťových karet – interní, nebo externí?
Čtečka paměťových karet je k dostání ve dvou základních provedeních – externí a interní. Jaké jsou rozdíly?
Interní čtečka paměťových karet
Interní čtečka paměťových karet se vyskytuje především v počítačích, kde je spojená se základní deskou. Jestliže zde není od výroby, ale zařízení je konstrukčně řešeno pro její umístění, můžeme interní čtečku dokoupit a manuálně ji dosadit.
- Nezabírá žádné místo navíc.
- Může mít port navíc, třeba USB 3.0.
- Pro někoho složitější montáž.
Externí čtečka paměťových karet
Externí čtečka paměťových karet se pro změnu ke koncovému zařízení připojuje užitím vnějšího rozhraní (nejčastěji USB) a mimo počítač ji bývá možné připojit také k televizi, tabletu nebo telefonu. Existují jak víceformátové čtečky pro několik typů paměťových karet, tak pouze pro jeden konkrétní typ.
- Využijete ji k více zařízením.
- Má kompaktní rozměry a malou hmotnost.
- Zabírá port a někdy i místo na stole.
i
Čtečky paměťových karet připojíte také k mobilním telefonům, tabletům či 2v1 zařízením. Ty ovšem stejně jako konkrétní čtečka karet musí mít konektor s podporou OTG, jinak by ji vůbec nezaregistrovaly.
Rozhraní čteček paměťových karet
K čemu slouží čtečka paměťových karet jsme si již řekli v úvodu. Nyní si přiblížíme jednotlivá rozhraní, za pomoci kterých se připojuje ke koncovému zařízení. Existuje několik typů, mezi nimiž si bez problému každý vybere.
- USB 3.2 Gen 2×2 je aktuálně nejmodernějším standardem z rodiny konektorů typu USB-A. Hlavním tahákem této nové generace je navýšení rychlosti na úctyhodných 20 Gbps. Kvůli novému značení však buďte obezřetní, abyste nedopatřením nezakoupili USB s nižší přenosovou rychlostí.
- USB 3.2 Gen 2 (dříve USB 3.1 Gen 2) je stále velmi moderní, neboť nejvyšší přenosová rychlost činí krásných 10 Gbps.
- USB 3.2 Gen 1 (dříve USB 3.0 či USB 3.1 Gen 1) následuje na třetí příčce s maximální přenosovou rychlostí až 5 Gbps. Společně se standardem 3.2 Gen 2 jsou zpětně kompatibilní se starším USB 2.0.
- USB 2.0 už se dnes řadí mezi lehce zastaralá rozhraní, jenž zvládne přenosovou rychlost až 480 Mbps. Novější standardy se od něj liší zbarvením vnitřní části portu, které většinou bývá modré.
- USB-C patří mezi stále více a více populární konektor díky svému souměrnému provedení. Přenosová rychlost závisí na tom, zdali vámi vybraná USB-C čtečka podporuje USB 3.0, nebo USB 3.1.
- Lightning konektor najdeme výhradně u produktů značky Apple. Má stejnou rychlost jako USB 3.0 a podobně jako USB-C souměrný tvar. Díky tomu je připojíte vždy na první pokus.
- MicroUSB (OTG) je rozhraní, jenž používá především čtečka karet pro Android zařízení. Maximální přenosová rychlost dosahuje 480 Mbps.
Pokud máte v domácnosti či práci několik zařízení s různými rozhraními, zvažte koupi univerzální čtečky karet nabízející více výstupních konektorů. Ušetříte tak místo i peníze.
Jaké formáty čtečka paměťových karet přečte?
Při výběru zvolte takovou čtečku paměťových karet, která podporuje typy a rychlostní třídy vámi používaných paměťových karet. Čím univerzálnější je, tím lepší. Formáty rozlišujeme na základě rychlosti, podporované kapacity, rozměrů a použité technologie.
i
Pokud tápete nad výběrem nové paměťové karty, využijte našeho rádce Jak vybrat paměťovou kartu.
Pro rychlé datové přenosy musí být rychlá čtečka karet i samotná karta
Paměťové karty se dělí do rychlostních tříd Class, kde 1 je nejpomalejší a 10 nejrychlejší. Karty s nadstandardní rychlostí čtení i zápisu označujeme UHS-I, UHS-II a UHS-III. Abyste využili plný rychlostní potenciál paměťové karty, musí danou třídu podporovat i čtečka karet.
Čtečka paměťových karet pro fotografy – nejlepší je čtečka XQD
Některé XQD karty zvládnou přenos 60 GB dat již za 3 minuty, a pokud patříte mezi aktivní fotografy nebo často pracujete například se 4K videi, nejspíše ji používáte. A v takovém případě vám přijde vhod také čtečka XQD.
Zaujaly vás paměťové karty? Podrobněji se jimi zabýváme v našem článku Vše o SD kartách.
Kolika sloty může disponovat čtečka karet?
Čtečka karet může disponovat různým počtem slotů. Některé mají jen jeden, některé jich naopak mohou mít až 7. Pokud má model více slotů, dokáže většinou přečíst veškeré dostupné typy paměťových karet. Ve většině případů má čtečka karet dva sloty.
Skrýt popis