Denon AVR-X1600H DAB Black
5 1 rating
AV Receiver - 7.2, with output of 145 W/channel, minimum impedance of 4 Ohm, 7 × speaker output, 2 × output for active subwoofer, 5 × HDMI input and 1 × output, 2 × RCA/Cinch input, 2 × optical input, 1 × turntable input, 1 × antenna input, 1 × LAN input, 2 × composite video input, 1 × USB input, 1 × headphone output, USB, Wi-Fi, Bluetooth, DLNA and AirPlay, supports Dolby Atmos, DTS: X and Two-channel stereo, DAB tuner, RDS , Spotify, Tidal, eARC, TuneIn (internet radio) and Dolby Vision, multi-room, Bluetooth headset connection, remote control
Code:  JD220i7l7 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Denon AVR-X1600H DAB Black
Specifications
Antenna input
1 ×
Ethernet LAN
1 ×
HDMI
5 ×
Composite video
2 ×
Optical digital audio
2 ×
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Inputs
Antenna input
Ethernet LAN
HDMI
5 ×
Composite video
Optical digital audio
Phono (turntable)
RCA/Cinch
USB
Outputs
Active subwoofer (RCA/Cinch)
Speaker output
7 ×
Headphone output
Functions
Features and functions
DAB tuner, Dolby Vision, eARC, RDS , Spotify, Tidal, TuneIn (internet radio)
Remote control
YES
Display
YES
Dimensions
Width
434 mm
Height
151 mm
Depth
339 mm
Weight
8.6 kg
Characteristics
Number of channels
7.2
Power per channel
145 W
Impedance
16 Ohm, 4 Ohm, 6 Ohm, 8 Ohm