Hmoždíře na koření: Připomínka poctivé chuti a nezapomenutelného aroma
Tajemství hmoždíře na koření znali už naši předci, neboť není jiný způsob, jak rozmělnit koření či bylinky tak, aby se z nich uvolnila intenzivní chuť a aroma. Ačkoliv někoho může představa zdlouhavého zpracovávání děsit, není důvod – s hmoždířem je naopak radost pracovat. Části hmoždíře jsou nádoba a tlouk (palička).
i
V dnešní době hmoždíř nahradil mlýnek – hodí se ale na všechno?
Ačkoliv je drcení v hmoždíři delší, má oproti mletí výhody – suroviny se rozmělní nerovnoměrně a pomaleji, díky čemuž se rozvinou ty pravé chutě a vůně. Mlýnek seká rovnoměrně, a tak se hodí na základní koření – hmoždíře na pepř/sůl jsou zbytečné.
K čemu se dá použít hmoždíř? Na bylinky, koření i pesta
Převážně se používá hmoždíř na bylinky a koření, které v něm rozmělníte. Jedná se také o ideální nástroj k vytváření různých pest, bylinkových másel či past, které využijete v řadě světových receptech (ačkoliv se dají koupit hotové, vlastní příprava je levnější a kvalitnější). Hmoždíř zvládne i pomazánky, guacamole či salsu.
Použitý materiál je alfou a omegou hmoždíře
Alfou a omegou při výběru hmoždíře je volba vhodného materiálu.
- Kamenné hmoždíře patří mezi nejlepší volbu – konkrétně je oblíbený mramorový nebo žulový hmoždíř. Výhodou je, že kámen nemá vliv na drcené suroviny a má dlouhou životnost.
- Keramické/porcelánové hmoždíře jsou moderní, avšak křehké. Obrovskou výhodou je, že tyto materiály nenasávají pachy surovin, navíc ho lze často umýt. Nevýhodou je hladký povrch.
- Mosazné hmoždíře slouží spíše jako dekorace. Mají rovné dno, což není při přípravě například zálivek či marinád zrovna žádoucí. Můžete ho ale samozřejmě použít na drcení koření.
- Bronzové hmoždíře vás ohromí svým vzhledem – na používání však také nejsou stavěné. Bronzový hmoždíř je křehký, avšak největší nevýhodou je to, že vylučuje do koření škodlivé olovo.
- Nerezové/zinkové hmoždíře najdete také v nabídce, ovšem jejich používání není příliš praktické, neboť ačkoliv je kovový hmoždíř velmi odolný, snadno se poškrábe.
- Litinové hmoždíře jsou těžké a odolné, ale jsou také velmi náchylné ke korozi. Další nevýhodou je, že na litinový hmoždíř mohou působit některé kyseliny ze surovin, což se může podepsat na chuti.
- Dřevěné hmoždíře se používají na drcení bylin nebo ořechů. Velkou nevýhodou je však to, že dřevo na sebe natahuje pachy. Jsou tedy vhodné jen na suché suroviny, navíc se špatně čistí.
Mramorový hmoždíř
Porcelánový hmoždíř
Litinový hmoždíř
Dřevěný hmoždíř
Je lepší zvolit malý, nebo velký hmoždíř?
Přemýšlíte, jak velký hmoždíř zvolit? Základem je zvolit průměr misky – v současnosti jsou v nabídce spíše menší modely s tím, že ty nejmenší mohou mít průměr kolem 8 cm (hodí se na malé množství koření). Pokud chcete hmoždíře využívat i na různé salsy či pasty, je lepší zvolit větší průměr, a to alespoň 12 cm.
Důležitá je nejen velikost hmoždíře, ale také délka tlouku. Pokud je totiž palička příliš malá, velmi špatně se s ní pracuje – neumožňuje pevný úchop, případně se dotýkáte mělněných surovin.
Čištění hmoždíře je velmi důležité
Jelikož se při tlučení a drcení uvolňuje nejrůznější aroma ze surovin, je důležité hmoždíř po práci velmi pečlivě vyčistit. Ve většině případů vám postačí teplá voda a čisticí prostředek, případně jej můžete nechat odmočit. Některé hmoždíře dokonce můžete vložit do myčky, díky čemuž je čištění mnohem snazší.
i
Hledáte levné hmoždíře? Cena je nižší v bazaru či výprodeji. Pokud vás zajímají názory ostatních zákazníků, přečtěte si, jaké mají hmoždíře recenze.
Skrýt popis