Lepidla
Chcete, aby dva stejné, nebo naopak různé materiály držely pevně a trvale pohromadě? V tom případě musíte umět vybrat správný druh lepidla. Poradíme vám, jak vybrat přesně to lepidlo, které potřebujete.
PokračovatChcete, aby dva stejné, nebo naopak různé materiály držely pevně a trvale pohromadě? V tom případě musíte umět vybrat správný druh lepidla. Poradíme vám, jak vybrat přesně to lepidlo, které potřebujete.
PokračovatZačneme základním rozdělením. Lepidla lze rozdělit do dvou hlavních kategorií podle způsobu vytvrzování. Tato kategorizace je obzvlášť důležitá pro stanovení optimálního druhu lepidla pro konkrétní spoj dvou materiálů.
Nejčastěji se lepidla používají na lepení běžných materiálů, jako je sklo, kov, plast, korek, kůže, guma, polystyren textil, kámen, mramor nebo třeba papír. O správném výběru lepidla rozhoduje porózita daného materiálu.
V této fázi už je vám jasné, že druh lepidla vybíráte zásadně podle typu materiálů, které chcete trvale spojit dohromady. Existuje hned několik druhů lepidel, které se liší svými vlastnostmi, způsobem nanášení i použitím.
Vteřinová (kyanoakrylátová) lepidla jsou ideální pro spojení ploch, které na sebe těsně přiléhají. Zde vytvrdnou a vytvoří pevný spoj. Jejich hlavní výhodou je rychlá chemická reakce. Vteřinové lepidlo se nejlépe hodí pro lepení materiálů, které obsahují stopy vlhkosti.
Montážní lepidla dokážou plně nahradit hřebíky a šrouby. Lepit můžete také ve svislé poloze, aniž byste museli fixovat lepené prvky. Dobře s nimi zalepíte i nerovnou a hrubou podlahu. Montážní lepidlo je po vytvrzení voděodolné. Vhodné na lepení porézních i neporézních materiálů (kromě pěnového polystyrenu).
Vteřinové lepidlo se nehodí na lepení jemné kůže a bot. Není vhodné také pro lepení plastů s hladkým povrchem např.: teflon, polyetylen, polypropylen, PVC atd.
Epoxidová lepidla řadíme do skupiny reaktivních lepidel, která jsou určená pro lepení tvrdých materiálů, nejčastěji kovů. Jsou to dvousložková lepidla, která pevně spojí dva materiály, které musí odolávat velkému odporu. Toto lepidlo skvěle vyplní praskliny, škvíry a díry. Můžete s ním pracovat i při zvýšené vlhkosti a nízkých teplotách.
Kontaktní lepidla se musí nanášet na obě dvě strany lepených materiálů. Lepené plochy se nespojí okamžitě, ale až poté, co lepidlo zaschne. Při lepení se musí uplatnit na lepené plochy velký tlak. Ještě před spojením materiálů se začnou vypařovat rozpouštědla, takže lze lepené plochy rychle zatížit.
i
Mokré lepidlo se nanáší pouze na jednu stranu lepených ploch. Lepené části musíte upevnit, protože k lepicímu efektu dojde s mírným zpožděním. Výsledek lepení se dostaví, až se vypaří rozpouštědla. Pokud lepidlo rozpouštědla neobsahuje, musí se vypařit voda.
Disperzní lepidla mají tekutou nebo pastovitou konzistenci. Jejich podstatou je disperze částic polymerů ve vodě. Jedná se o ekologický typ lepidla, které neobsahuje organická rozpouštědla. Disperzní lepidlo je ideální pro lepení textilu, papíru, kůže, dřeva nebo tapet.
Tavná lepidla se aplikují pomocí tavné pistole. Obsahují termoplastické pryskyřice bez rozpouštědel. Po zahřátí rychle tají. Tavné lepidlo vytvoří po vychladnutí silný spoj a je vhodné pro většinu typů materiálů.
Univerzální lepidlo je užitečným pomocníkem pro běžné použití doma a v dílně. Dokáže slepit široké spektrum různých druhů materiálů s velmi dobrým výsledkem. V nabídce najdete také speciální lepidla, která se hodí k méně běžným účelům.
Vhodné lepidlo vám ušetří spoustu práce. Moderní lepidlo slepí takřka cokoliv, v jakémkoliv prostředí. Lepit můžete těžké i lehké materiály, v prostředí s vysokou vlhkostí, nebo nízkou teplotou. Prvním krokem k úspěchu je správná volba vhodného typu lepidla a pečlivá příprava plochy před lepením.
Skrýt popis