K pěstování budete potřebovat předurčené místo
Pěstování rostlin často vyžaduje speciální místo. Tím mohou být květináče nebo skleníky.
Květináče, truhlíky a obaly
Květináče, truhlíky a obaly jsou víceméně speciální nádoby na pěstování rostlin. Jsou dostupné v mnoha různých velikostech a některé se samy postarají o zavlažování nebo dokonce dodání potřebného světla.
Skleníky
Skleníky jsou velké průhledné domečky na zahradu, které zachycují teplo a umožňují pěstování květin, ovoce i zeleniny v chladnějších podmínkách. Po oteplení počasí můžete rostliny přesunout zpět do zahrady.
Foliovníky
Foliovníky fungují na stejném principu jako skleníky, ale na místo pevných materiálů jako třeba skla nebo polykarbonátu využívají speciální plachty z polyetylenu. Jsou proto méně odolné, ale levnější.
Pařeniště
Pařeniště jsou nejmenším typem domečků na pěstování. Fungují na stejném principu jako skleníky a foliovníky, ale jsou levnější a prostorově nenáročné, takže se vejdou i do bytu.
Kompostéry jsou nádoby, do nichž se vyhazuje organický odpad ze zahrady a domácnosti. Ten se časem mění na humus, který můžete dodat rostlinám a zásobovat jim důležité látky pro růst.
Důležité potřeby k pěstování
K pěstování budete potřebovat také několik různých potřeb od samotných semen až po hnojiva a substráty.
- Semínka na pěstování jsou nutným základem, pokud chcete začít úplně od samotného začátku.
- Hnojiva slouží jako výživa pro veškeré rostliny, květiny, stromy, keře i trávníky a přispívají k jejich růstu.
- Substráty také dodávají rostlinám živiny, ale jejich hlavním účelem je upevnění kořenů a podpora růstu.
- Osiva slouží k zatravňování půdy a regeneraci trávy. Existují také typy, jež zvyšují odolnost na hřišti.
- Mulčovací kůra omezuje růst plevelu, udržuje vlhkost půdy a během chladného počasí chrání kořeny.
- Příslušenství k pěstování zahrnuje například v tyče k udržení rovnováhy, lanka k přivázání a mnohem více.
i
S výjimkou pár rostlin můžete pěstovat opravdu cokoliv – hlavní výjimkou je pěstování konopí. Pěstovat můžete pouze technické odrůdy s obsahem THC pod 1 % a do 100 m2.
Ochrana rostlin během pěstování
Během pěstování je třeba rostliny chránit vůči škůdcům, chorobám i fyzickému poškození. Jaké máte možnosti?
Zahradní chemie
Zahradní chemie chrání rostliny před škůdci pomocí speciálních chemických látek. Nejčastěji je určena vůči mravencům, komárům i molům, ale ochrání také před plevelem či chorobami bakteriového nebo houbového typu.
Zahradní textilie
Zahradní textilie se specializují hlavně na ochranu vůči fyzickému poškození. Jde například o sítě proti ptákům, krtkům a hlodavcům, fólie proti silnému větru nebo stínovky, jež poskytují ochranu od přímého slunce a prachu.
Přejete si naučit se více o pěstování rostlin? Učebnice, knihy a časopisy o zahradě budou přímo pro vás. Najít si můžete literaturu o téměř každém tématu, ať už vás zajímá všeobecné pěstování zeleniny nebo třeba pouze pěstování rajčat.
Skrýt popis