Ryobi R18DD5-220S
Cordless Drill without hammer, 18 V, Li-Ion, maximum torque: 50 Nm, motor type: carbonless, chuck range: 13 mm, package includes 1 × 2 Ah batteries
Code:  RYOBI056 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Ryobi R18DD5-220S
Number of batteries
1
Battery voltage
18 V
Battery capacity
2 Ah (2,000 mAh)
Capacity
2 Ah
Voltage
18 V
Battery
Number of batteries
1
Battery voltage
18 V
Battery capacity
2 Ah (2,000 mAh)
Battery
Capacity
2 Ah
Voltage
18 V
Performance
Max. speed
1,400 rev/min
Motor Type
Carbonless
Weight
Weight
1.4 kg
Included
Included
Bits, Charger
Performance
Max. speed
1,400 rev/min
Max. torque
50 Nm