Lenovo IdeaPad S540-14API Abyss Blue Metallic
5 2 ratings
Laptop - AMD Ryzen 5 3500U, 14" IPS anti-glare 1920 × 1080, RAM 12GB DDR4, AMD Radeon Vega 8, SSD 512GB, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, WiFi 802.11ac, 50 Wh battery, Without Operating System
The product is localised for CZ
Code:  NT358f90f6 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo IdeaPad S540-14API Abyss Blue Metallic Discontinued
Specifications
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Size of operational RAM
12 GB
Processor model number
AMD Ryzen 5 3500U
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
512 GB
Display
Display size
14"
Display refresh rate
60 Hz
Luminosity
250 Nits
Aspect Ratio
16:9
Display resolution
1920 × 1080 px
Processor
Processor type
AMD Ryzen 5
AMD processor generation
Zen+ (3rd generation)
Processor model number
AMD Ryzen 5 3500U
Number of processor cores
4 ×
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Core boost frequency
3.7 GHz (3,700 MHz)
Cache processor
4 MB
Memory
Size of operational RAM
12 GB
Memory frequency
2,400 MHz (2.4 GHz)
Number of installed slots
1 ×
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
AMD Radeon
Model graphics cards
RX Vega 8
Operating system
Operating system
Without Operating System
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
512 GB
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Equipment
Webcam
720 px
Battery
USB-C charging
No charging via USB-C
Battery capacity
50 Wh
Maximum battery capacity
10 h
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.5 kg
Dimensions
Width
323 mm
Maximum height
15.9 mm
Depth
227 mm