V čem se liší vnitřní a venkovní sušák na prádlo?
Čím se liší vnitřní a venkovní sušák na prádlo? Rozdíly najdete nejenom v provedení, ale i v odolnosti před nepříznivými vnějšími vlivy. Pokud chcete sušit doma i venku, ale nechce se vám kupovat sušáky dva, volte odolnější sušák na prádlo určený pro vnitřní a současně i pro venkovní použití.
Klasické vnitřní sušáky na prádlo
Vnitřní sušáky na prádlo umožňují klasické sušení prádla ve vnitřních prostorech, pokud nemáte nebo nechcete používat sušičku. S jejich pomocí šetříte elektrickou energii, jejich pořízení je navíc finančně nenáročné.
Odolnější venkovní sušáky na prádlo
Venkovní sušáky na prádlo využijete jak na zahradě, tak na balkoně nebo terase. Prádlo se bude sušit na čerstvém vzduchu, ušetříte energii za provoz sušičky, a navíc se vám doma nebude kumulovat přílišná vlhkost.
i
Rychlé sušení zajistí elektrický sušák na prádlo
Elektrický sušák na prádlo je vlastně speciální bytový sušák, který využijete, pokud je venku nepříznivé počasí a sušení chcete urychlit. Sušák stačí zapojit do zásuvky, během chvíle se jeho tyče ohřejí na teplotu zhruba 40 až 50 °C a vy můžete pohodlně sušit.
Jaký sušák na prádlo si pořídíte na zahradu?
Zahradní sušák na prádlo je obvykle označení pro otočný sušák, který se napevno upevňuje do země. K jeho přednostem patří opravdu velkorysá sušicí plocha a také možnost jeho otáčení, což vám zajistí pohodlí při věšení prádla. Speciální modely mají i stříšku k ochraně prádla nebo možnost uschování šňůr.
Pultový sušák
Elektrický sušák
Venkovní sušák
Vyberte si sušáky na prádlo podle typu
Můžete vybírat mezi sušáky na prádlo různých typů. Při volbě pro vás bude důležité, kde budete prádlo sušit – zda uvnitř, nebo venku, také prostor, který máte k dispozici, sušicí plocha i další parametry.
- Skládací sušák na prádlo je k dostání jako venkovní i vnitřní typ. Jeho výhodou je snadné přenášení a prostorová nenáročnost ve složeném stavu.
- Otočný venkovní sušák představuje ideální řešení na zahradu. Pojme dostatek prádla, a když jej nepoužíváte, snadno složíte jeho ramena ke konstrukci.
- Patrový neboli svislý sušák na prádlo nezabírá tolik prostoru. Je vhodný do malých domácností, umístit jej můžete třeba do sprchového koutu, kde vám nebude překážet.
- Nástěnný sušák na prádlo skládací je perfektní na balkón či nad vanu. Jeho instalace je snadná, a pokud na něm zrovna nesušíte prádlo, můžete šňůry schovat.
- Závěsný sušák lze umístit na topení či na vanu. Tento typ sušáku sice neposkytuje příliš velkou sušící plochu, ale je praktický. Když jej instalujete na topení, prádlo na něm v zimě rychleji schne.
- Volně stojící pevný sušák je obdobou otočného. Využívá se venku na zahradě a nabízí také velkou plochu na sušení, jen se s ním nedá otáčet, musíte se tedy při věšení pohybovat vy.
Jaké sušáky na prádlo se hodí do malých prostorů? Určitě jakékoli skládací, ale i ty svislé, závěsné a případně stropní.
Potřebujete balkonové sušáky na prádlo?
Jak mohou vypadat balkonové sušáky na prádlo? Záleží na tom, jak velký balkon máte a jaké řešení upřednostňujete. Můžete zde použít pultový, nástěnný i patrový sušák. Na zábradlí upevníte ten závěsný a využijete zde i stropní typ. Stejné možnosti platí i pro terasy.
Sušák harmonika
Sušák na vanu
Sušák navíjecí
Stropní sušák
i
Místo vám ušetří stropní věšák na prádlo
Jednou z alternativ je stropní věšák na prádlo. Pokud máte vhodný prostor, využijete ho uvnitř i venku. Je náročnější, co se týká instalace, následné použití je ale jednoduché a šetří místo. Šňůru si jednoduše stáhnete dolů, pověsíte na ni prádlo a zase ji vytáhnete nahoru.
Jaké další parametry má ideální sušák na prádlo?
Krom toho, jaký typ preferujete, se zaměřte i na další parametry, které by měl mít vhodný sušák na prádlo. Nejdůležitější je sušicí plocha spolu s nosností, které určují, kolik prádla se na sušák vejde.
Jak velkou sušicí plochu by měl sušák prádla mít?
Zde hraje největší roli to, jak často a kolik prádla perete. Pokud se u vás doma pračka nezastaví, na délku šňůr berte velký zřetel. Vnitřní sušák prádla standardně nabízí kolem 20 metrů šňůr, takže na ně pověsíte přibližně dvě pračky prádla. Venkovní sušáky pojmou až pět praček prádla, ale pozor na jejich přetěžování.
Velikost sušicí plochy souvisí i s nosností. Malé sušáky na prádlo mají kolem 5 kg, u těch větších se pohybuje mezi 10–15 kg a není dobré ji překračovat.
Z jakého materiálu se sušáky na prádlo vyrábí?
Běžně se na sušáky na prádlo využívají kovy, a to ocel a hliník. Kombinují se s plasty, které jsou potřeba na některé jejich součásti. Důležitá je kvalita materiálu zejména u sušáku, který budete používat venku, aby měl dlouhou životnost i pod vlivem různých povětrnostních podmínek.
Příslušenství, kterým sušáky na prádlo disponují
Jaké příslušenství by sušáky na prádlo neměly postrádat? Jde především o kolíčky, které drží prádlo na šňůře, dále také samotné šňůry, které se časem opotřebovávají a je třeba je vyměnit. K sušákům se dodávají i další pomocníci, jako jsou držáky na drobné prádlo, držáky na ramínka nebo ochranná pouzdra.
- Kolíčky na prádlo jsou nepostradatelné pro jeho pověšení. K mání jsou dřevěné i plastové varianty.
- Šňůry na prádlo jsou obvykle již součástí sušáku, čas od času je ale třeba je vyměnit.
Skrýt popis