Mean Well LRS-150-12
4.8 35 ratings
Power Supply switching, direct output, voltage range: 12 - 12 V, maximum power current 12.5 A, maximum power output 150 W, surge protection, short circuit protection, overheat protection
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Mean Well LRS-150-12 499,- In stock > 10 pcs
Buy
Mean Well LRS-150-12
Specifications
Type
Switching
Construction
Industrial
Type of current
Direct
Minimum voltage
12 V
Maximum voltage
12 V
Type
Switching
Construction
Industrial
Output characteristic
Type of current
Direct
Minimum voltage
12 V
Maximum voltage
12 V
Maximum current
12.5 A
Maximum power
150 W
Features
Features
Voltage control
Safeguards
Overheat protection, Short circuit protection, Surge protection
Output connector
Screw terminal
Dimensions and weight
Width
97 mm
Height
159 mm
Depth
30 mm