Čím je typický šuplíkový mrazák a jaké má (ne)výhody?
Šuplíkový mrazák (jinak také skříňový) vypadá velmi podobně jako klasická lednička, ovšem s tím rozdílem, že má v celém prostoru vodorovně umístěné šuplíky, které se mohou buďto vytahovat, nebo vyklápět. Šuplíkové mrazáky jsou praktičtější, a tak jsou oblíbené především v domácnostech.
- Vnitřní prostor je přehledně členěný.
- Nezabere tolik místa jako pultový mrazák.
- Každá potravina je na svém místě.
- Šuplíkové mrazáky se hodí do každé kuchyně.
- Z mrazáku neuniká tolik chladu díky otevření jen jedné zásuvky.
- Zásuvkový mrazák má vyšší spotřebu energie.
- Jeho objem nepatří mezi největší.
- Kvůli tomu, že je mrazák šuplíkový, nemusí se vlézt větší potraviny.
Vestavný i volně stojící: Takový může být mrazák šuplíkový
Výhodou je, že je mrazák šuplíkový dostupný v několika různých provedeních, a tak si jeho výhody mohou dopřát v zásadě všechny domácnosti.
- Vestavné šuplíkové mrazáky jsou ideální do kuchyní, kde chcete mít jednotný design. V nabídce je jak úzký vysoký mrazák, tak i malý podstavný zásuvkový mrazák, který se vejde pod linku. Vzhled kuchyně tak zůstane čistý a nenarušený.
- Volně stojící šuplíkové mrazáky lze postavit kamkoliv, kde máte přístup k elektřině. Pokud si tedy nepotrpíte na design a nechcete se zdržovat se složitější montáží, je pro vás vhodný tento mrazák. Šuplíkový model navíc nabízí větší flexibilitu rozměrů a díky otevřenému prostoru kolem lépe chladí.
Šuplíkový mrazák No Frost aneb zapomeňte na odmrazování
Šuplíkové mrazáky No Frost patří mezi velmi oblíbené typy, jelikož vám díky této funkci odpadá nutnost odmrazování – šuplíková mraznička totiž uvnitř rovnoměrně rozhání suchý vzduch, a udržuje tak optimální teplotu a vlhkost uvnitř mrazáku. No Frost vám tedy ušetří spoustu práce s běžnou údržbou nebo při odjezdech na dlouhé cesty. Modely jsou dostupné v různých variantách, designech i rozměrech. Ruční odmrazování je již minulostí.
Šuplíkové mrazničky tříděné podle značky jsou vhodné především pro ty z vás, kteří chtějí nové spotřebiče sladit s těmi stávajícími, a mít tak sjednocený design, případně pro ty, kteří mají své oblíbené značky.
Kde bude umístěný mrazák? Šuplíkový model je k dostání v různých klimatických třídách
Při výběru dbejte na to, kde bude šuplíkový mrazák umístěn, a podle toho volte klimatickou třídu, která právě říká, jaká je optimální okolní teplota pro provoz mrazáku. Je to důležitý údaj v případě, kdy bude šuplíkový mrazák ve velmi chladné či naopak teplé místnosti. Mraznička může být umístěna ve více klimatických třídách, což znamená, že pokrývá všechna rozhraní, která se v dané klimatické třídě nachází.
Třída
|
Název třídy
|
Rozsah okolních teplot
|
SN |
Subnormální |
10–32 °C |
N |
Normální |
16–32 °C |
ST |
Subtropická |
18–38 °C |
T |
Tropická |
18–43 °C |
V běžné kuchyni obvykle postačí, když bude mít mrazák šuplíkový třídu N nebo ST.
Mrazák: Šuplíkový model by měl splňovat 4 klíčové parametry
Podle čeho vybírat mrazák? Šuplíkový model by měl splňovat 4 klíčové parametry. Jedná se o mrazicí výkon, třídu mrazení, akumulační dobu a hlučnost. Správný výběr podle těchto kritérií zaručí efektivní fungování právě pro vaše potřeby. Pojďme si je představit blíže.
Mrazicí výkon aneb kolik kg potravin zvládne šuplíkový mrazák zmrazit
Mrazicí výkon značí, kolik kilogramů během 24 hodin je šuplíkový mrazák schopný zmrazit zhruba na -16 °C/-18 °C. Rychlé zmrazení uchovává kvalitu, chuť i výživové hodnoty potravin. Běžná domácnost si vystačí s mrazicím výkonem okolo 12 kg/24 hodin.
i
Třída mrazení je pro šuplíkový mrazák neméně důležitá
Třída mrazení pomocí 1–4 hvězdiček udává, na jakou teplotu je šuplíkový mrazák schopen potraviny zmrazit. Ideální teplota, na kterou by měl spotřebič mrazit, je -18 °C a méně, čímž je umožněno dlouhodobé skladování, a to i více než rok.
A co při výpadku proudu? Mrazák šuplíkový mívá dlouhou akumulační dobu
Akumulační doba udává čas, po který je mrazák (šuplíkový) schopný udržet potraviny zmražené při výpadku proudu či poruše. Tato doba by se měla pohybovat alespoň okolo 15 hodin, v nabídce však najdete i modely s nižšími či vyššímu hodnotami. Záleží jen čistě na vás, co zvolíte.
Myslete na to, aby byl šuplíkový mrazák dostatečně tichý
Hlučnost by měla být co nejmenší, pokud bude šuplíkový mrazák umístěn v místnosti, kde trávíte hodně času, nebo tam, kde odpočíváte. Pro přiblížení uvádíme orientační škálu hluku: 30 dB (šepot), 50 dB (tichá pracovna). Standardní hodnoty se pohybují mezi 35-40 dB.
Malý vs. velký mrazák šuplíkový
Dalším kritériem, nad kterým byste měli uvažovat, je volný prostor, který máte k dispozici na mrazák šuplíkový.
- Malé šuplíkové mrazáky jsou ideální do menších prostor. Mohou stát samostatně, ale vejdou se i pod pult jako podstavné. Malý šuplíkový mrazák může mít totiž pouhých 45 cm, a tak se vejde téměř všude. Dopřát si další mrazicí prostor tak můžete i v malé domácnosti.
- Velké šuplíkové mrazáky jsou ideální do domácností s velkým počtem členů nebo tam, kde se mrazí velké množství potravin. Takovýto velký šuplíkový mrazák může dosahovat výšky až 190 cm, což představuje dost velký prostor pro efektivní organizaci potravin. Nevýhodou je pak akorát vyšší cena.
Malý mrazák šuplíkový
Velký mrazák šuplíkový
Výhodou je, že mrazák (šuplíkový) může mít vnitřní uspořádání přesně podle vašich představ. V levém parametrickém filtru si můžete zvolit počet oddělných prostor (1-10), polic (1-5), šuplíků (2-8) i košů v mrazáku (1-2).
Šuplíkový mrazák a jeho objem: Kolik litrů je potřeba na jednoho člena domácnosti?
Šuplíkový mrazák má obecně menší užitný objem než pultový mrazák, ale i přesto do něj umístíte vše potřebné. Na osobu počítejte objem přibližně 25 litrů, který je dostačující (čtyřčlenné domácnosti mají v oblibě 120l šuplíkový mrazák). Dále také myslete na to, jaké množství jídla bude muset mrazák šuplíkový pojmout. Počítejte vždy s určitou rezervou, neboť potraviny nenaskládáte jen tak bez mezer.
Největší šuplíkový mrazák pro náročné může mít i 400 l
V případě, že například často pořádáte zabíjačku a chcete mít o zmrazených potravinách přehled, pořiďte si šuplíkový mrazák 260l až 400l, do kterého umístíte vše potřebné. V tomto případě se jedná o objemy dostačující pro standardní potřeby celé domácnosti a uskladnění mnoha dalších surovin.
Kdy se příliš nehodí mrazák šuplíkový, ale naopak pultový?
Šuplíkové modely jsou přizpůsobeny hlavně pro použití v domácnosti, je do nich pohodlný přístup a nezaberou tolik místa. Pokud ale máte provozovnu nebo skladujete suroviny dlouodobě, mohou se vám hodit větší a prostornější pultové mrazáky, které mají ideální parametry pro dlouhodobé skladování velkých balení. Tyto modely většinou disponují také větším objemem než mrazák šuplíkový.
i
Panty a ovládání: Šuplíkový mrazák nabízí několik variant
Většinou již má šuplíkový mrazák elektronické ovládání, kdy teplotu v mrazáku ovládáte digitálně, ale stále najdete i modely, kde teplotu regulujete mechanicky. Dále si také ujasněte, na kterou stranu chcete mít panty – některé modely umožňují také změnit otevírání dveří v mrazáku.
Šuplíkový mrazák najdete v různých energetických třídách
V současné době byl systém upraven, takže nenajdete už označení např. mrazák šuplíkový A++, ale pouze písmena A až G s tím, že A je nejúspornější variantou. Nejvíce modelů spadá do energetických tříd C a D, které představují průměrnou energetickou účinnost. Roční spotřeba energie mrazáku se tak ohybuje mezi 94 a 325 kWh/annum (za rok). Pokud vás zajímá především co nejnižší spotřeba, navštivte kategorii Úsporné šuplíkové mrazáky.
Co dalšího nabízí mrazák? Šuplíkový model vás okouzlí řadou funkcí
Zajímá vás, co dalšího vám může nabídnout mrazák? Šuplíkový model se pyšní řadou skvělých funkcí.
- Samoodmrazování je funkce rovnoměrné cirkulace vzduchu, díky čemuž šuplíkové mrazáky nenamrzají.
- Displej umožňuje zásuvkový mrazák snadno ovládat, a navíc informuje o aktuálním stavu.
- Rychlé zmrazení je praktická funkce, která dokáže téměř ihned hluboce zamrazit nové potraviny.
- Zámek zamezuje otevírání dveří. Šuplíkový mrazák lze zamknout zámečkem, nebo elektronicky.
- FrostProtect je funkce, která chrání šuplíkový mrazák před poškozením při nízkých teplotách.
- Dětská pojistka je ideální pro bezpečnost i úsporu, protože nedovoluje zbytečně otevírat zásuvkový mrazák.
Zajímá vás, jaké jsou dle zákazníků nejlepší šuplíkové mrazáky? Recenze vám řeknou více. Můžete se také podívat na nejprodávanější šuplíkové mrazáky podle zákazníků.
Design a šuplíkový mrazák – nerez patří mezi oblíbence
Zajímá vás, v jakém designu je k dostání šuplíkový mrazák? Nerez patří mezi nejoblíbenější varianty, protože se hodí do moderně zařízených kuchyní, ale ladí i se starou dobrou klasikou. Další možností je bílá varianta, která je oblíbená především u těch, kteří již doma bílé spotřebiče mají a chtějí mít jednotný design. Pokud sháníte stylový a moderní mrazák šuplíkový, černý je perfektní volbou, která nadělá parádu.
Nerezový mrazák šuplíkový
Bílý mrazák šuplíkový
Černý mrazák šuplíkový
i
Sháníte levně šuplíkový mrazák? Bazar je perfektním místem
Sháníte levně šuplíkový mrazák? Bazar je skvělým místem, kde naleznete skvosty, a to za zlomek ceny a se zárukou. A co další možnost, kde nalézt cenově výhodný šuplíkový mrazák? Akce vás jistě zaujmou.
Co a na jak dlouho dokáže šuplíkový mrazák uchovat?
Ani šuplíkový mrazák není všemocný, a tak mají některé potraviny doporučenou maximální dobu zamrazení. Po přesažení této doby hrozí riziko, že se potraviny zkazí nebo že už je nebude možné rozumně zpracovat. Většina potravin vydrží v mrazáku alespoň rok, ale neplatí to vždy.
Potravina
|
Vhodná doba skladování
|
Doplňující informace
|
Maso - tučné, mleté, bůček, ... |
2–10 měsíců |
Po delší době začíná tuk šednout |
Maso - libové |
8–10 měsíců |
– |
Bylinky |
12 měsíců |
Při delším zmrazováním ztrácí svou chuť i aroma |
Pečivo |
3–6 měsíců |
Při objevení bílých skvrnek ho okamžitě zlikvidujte |
Máslo |
6 měsíců |
Při delším skladování ztrácí svou chuť |
Mořské ryby a plody |
12 měsíců |
– |
Sladkovodní ryby |
3 měsíce |
Po delším pobytu v mrazáku se stávají blátem bez chuti |
Tučné uzeniny |
1 měsíc |
– |
Libovější uzeniny |
2 měsíce |
– |
Omáčky a pyré |
1–2 měsíce |
– |
Ovoce a zelenina |
8–12 měsíců |
– |
Houby |
12 měsíců |
– |
Zmrzliny |
12 měsíců |
– |
Správná péče je základ: Pak vydrží mrazák šuplíkový dlouhá léta
Tak jako další spotřebiče, i mrazák šuplíkový potřebuje pravidelnou údržbu a péči. Základem je odmrazování (alespoň jednou za několik měsíců), pokud nemáte model s technologií No Frost. Dále také udržujte čistotu, používejte jemné saponáty bez agresivních chemikálií a otírejte také těsnění dveří. Vhodné je také nepřeplňovat zásuvky, aby vzduch uvnitř mohl rovnoměrně cirkulovat. Udržujte také správnou teplotu.
Skrýt popis