SONY DSC-RX100
4.8 64 ratings
Digital Camera - CMOS Exmor R1 20.2 Mpx, 3.6x zoom (28-100mm F1.8-4.9), Full HD video (1920 x 1080) 50p, 3" LCD, Li-Ion, MS DUO + SD/SDHC/SDXC, Face Detection, Intelligent stabiliser
Code:  OS061x5 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
SONY DSC-RX100
Hodnocení experta
  • Skutečně kapesní
  • Velký snímací čip
  • Optická stabilizace
  • Vysoká světelnost objektivu
  • Kvalitní foto i video
  • Možnosti nastavení a přizpůsobení
  • Vysouvací hledáček
  • Špatná ergonomie (doporučuji grip)
  • Méně přehledné menu
  • LCD není vyklápěcí ani dotykový
Hodnocení experta
Michal Kupsa
Specifications
Dimensions and weight
Width
10.16 cm
Height
5.81 cm
Depth
3.59 cm
Weight
0.21 kg
Sensor
Sensor size
1"
Sensor resolution
20.2 Mpx
Minimum shutter speed
1/2,000 s
Maximum sequential scanning speed
10 fps
Image stabilization
Optical (OIS)
Video
Maximum video resolution
Full HD
Video with Sound
Spatial
Display
Display size
3" (7.62 cm)
Display functions
Firm
Battery
Battery type
Battery
Battery label
Sony NP-BX1
Inputs and outputs
Audio/Video
A/V (TV Out)
Lens
Max. focal length (35mm conversion)
100 mm
Minimum focal length (35mm conversion)
28 mm