Koloběžky jsou oblíbeným dopravním prostředkem u dětí i dospělých. Jsou ekologické a prostě skvělé na cesty do práce, školy nebo výlety do přírody. Při výběru té nejlepší koloběžky však může nastat zmatek. Který typ vám nejvíc sedne? Jak je to s řídítky nebo
například s kolečky? Pojďme se na to podívat.
Pokračovat
Správná koloběžka pro vás? Zvažte způsob použití, určení nebo pohon
Úplně na začátek se zamyslete, co by měla splňovat a jak by měla vypadat vaše koloběžka. S tím vám pomůžou jednotlivé kategorie, ve kterých najdete přehledně roztříděné produkty.
Koloběžky podle využití
Koloběžky podle využití dělíme do tří základních kategorií. Záleží, zda pojedete po ulici, lesem nebo do skate parku. Je pro vás tou pravou městská, terénní sportovní koloběžka, nebo freestyle koloběžka?
Městské koloběžky jsou perfektně přizpůsobené cestám po městě, jak ostatně samotný název napovídá.
Freestyle koloběžky mají pevnou konstrukci a jsou vyrobené z kvalitních dílů. Hodí se tak skvěle na triky.
Koloběžky podle uzpůsobení konstrukce
Koloběžky podle uzpůsobení konstrukce rozdělujeme opět na tři typy. Zvolíte si pevnou konstrukci v klasice, variantě se sedátkem nebo pro vás bude lepší skládací koloběžka?
Koloběžky s klasickou pevnou konstrukcí znají asi všichni. Mohou mít kompaktní podobu či bytelnější stavbu do terénu. Obě varianty vám ale nezaberou moc místa a snadno je převezete i vynesete do schodů.
Skládací koloběžky jsou vysoce mobilní skladné. Dají se snadno a rychle složit, vzít do ruky a nosit i delší dobu. Hodí se například pro cestování po městě.
i
Kromě různých tvarů se může konstrukce lišit i v barvě a designu povrchu. Zatímco dívky oslní růžová koloběžka,
modrá koloběžka je prostě klasika, která neurazí žádného chlapce.
Koloběžky podle pohonu
Koloběžky mohou mít podle pohonu dvojí podobu. Záleží, zda máte raději pohyb, nebo upřednostňujete pohodlí. Bude tou vaší klasická odrážecí nebo moderní elektrická koloběžka?
Odrážecí koloběžky jsou ideální pro sport, aktivní pobyt v přírodě nebo i dětskou zábavu. Aby vám to jelo, budete muset používat vlastní nohy.
Elektrické koloběžky jsou poháněné elektrickým motorem, ale lze na nich jezdit i bez podpory elektromotoru. Hodí se, když se někam chcete dostat rychle, levně a bez námahy.
Koloběžky podle určení – pro dospěláka nebo dítě?
Koloběžky podle určení dělíme do dvou kategorií na základě věku jezdce. Zatímco dětská koloběžka bude hlavně záležitostí designu, u koloběžky pro dospělé půjde
o speciálních vlastnosti ideální pro určitý způsob jízdy.
Na co dalšího se při výběru koloběžky zaměřit?
Ač se možná na první pohled zdá, že rozdělení na typy je pro výběr koloběžky dostačující, je třeba zohlednit mnoho dalších faktorů. Pojďme si proto společně projít pár technických aspektů, které výběr zjednoduší.
Jak velká kola může mít koloběžka?
Koloběžka může mít různou velikost kol. Ta ovlivňuje rychlost i celkový požitek z jízdy. Ruku v ruce s průměrem kol obvykle jde i velikost stupátka. Pamatujte, že stupátko by mělo být pro nohu pohodlné.
Jaké jsou výhody a nevýhody velkých kol u koloběžky?
Velká kola zaručují rychlou a pohodlnou jízdu, avšak za cenu horší obratnosti a mobility.
Efektivita – perfektně jede hned po prvním odražení.
Skvěle tlumí vibrace.
Poradí si i s většími nerovnostmi terénu.
Obvykle mají takové koloběžky větší prostor na nohy.
Hmotnost a velikost koloběžky jsou méně praktické.
Horší obratnost, větší poloměr otáčení.
A jak to mají koloběžky s menšími koly?
Malá kola jsou dobře přenositelná, ale pomalejší. Pocítíte silnější vibrace, větší překážky nepřekonáte vůbec.
Nižší hmotnost.
Mnohem obratnější, menší poloměr otáčení.
Jednodušší rozjezd a následné zastavení.
Hůře tlumí vibrace.
Nepřekonají větší nerovnosti terénu.
i
Co je typické pro koloběžky s nafukovacími koly?
Koloběžky s nafukovacími koly jsou mnohem pohodlnější oproti těm ostatním. Rozdíl je nejlépe patrný při jízdě v terénu. V zásadě platí, že když je přední kolo větší a zadní kolo menší, je
koloběžka obratnější. Obě kola stejně velká – vyšší rychlost a stabilita.
Koloběžka může mít i různou tvrdost koleček
Tvrdost koleček se určuje pomocí durometru, její hodnoty jsou mezi 0 a 100 A. Většina koleček má například tvrdost 85 A. Měkká kolečka zajistí větší přilnavost k povrchu a lepší ovladatelnost, ale zároveň se rychleji opotřebují. Naopak tvrdá kolečka
jsou charakteristická delší životností a lépe udržují rychlost.
i
Z čeho jsou kolečka koloběžky, pokud nejsou nafukovací?
Většina koloběžek má kolečka s plastovými ráfky a polyuretanovými pneumatikami. Polyuretan je totiž ideálním materiálem, zvlášť pro jízdu například ve městě.
Koloběžka a její ložiska - co je ABEC?
Pro skládací a freestylové koloběžky, ale i kolečkové brusle, platí, že kvalita ložisek je udávaná pomocí stupnice ABEC 1 až 9, kde číslovka 9 představuje nejkvalitnější ložisko. Čím kvalitnější ložisko, tím kolečko lépe jede. Pro komfortní jízdu proto doporučujeme
vybírat ložiska s označením minimálně ABEC 5.
Pokud se chcete o ložiscích dovědět více informací, přečtěte si náš článek Ložiska.
Rozhodně nepodceňujte výšku řídítek koloběžky
Optimální výška řídítek závisí na výšce jezdce a jízdním stylu. Zatímco k freestylové jízdě se hodí řídítka nižší (poskytují větší kontrolu), pro běžnou jízdu využijete vyšší řídítka (jsou pohodlnější).
Optimální výška řídítek pro běžnou jízdu
Výška jezdce
Výška řídítek
Výška jezdce
Výška řídítek
100–110 cm
50 cm
150–160 cm
75 cm
110–120 cm
55 cm
160–170 cm
80 cm
120–130 cm
60 cm
170–180 cm
85 cm
130–140 cm
65 cm
180–190 cm
90 cm
140–150 cm
70 cm
190–200 cm
95 cm
Optimální výška řídítek u freestylové koloběžky
Výška jezdce
Výška řídítek
Výška jezdce
Výška řídítek
100–110 cm
29–34 cm
150–160 cm
55–60 cm
110–120 cm
34–39 cm
160–170 cm
60–65 cm
120–130 cm
39–45 cm
170–180 cm
65–71 cm
130–140 cm
45–50 cm
180–190 cm
71–76 cm
140–150 cm
50–55 cm
190–200 cm
76–81 cm
Hodnoty v tabulkách jsou pouze orientační.
Optimální výška řídítek je lehce nad spodní částí zad. Pokud je zafixujete níž, záda se rychle unaví. Pokud výš, ovládání koloběžky bude složitější.
Vše kolem rámu koloběžky – materiál a výška
V dnešní době se rámy pro koloběžky vyrábějí z různých materiálů v závislosti na potřebě zákazníka. Městské koloběžky mají obvykle rám vyrobený z hliníku, oceli nebo různých dalších slitin (např. karbon).
Hliníkový rám je nejběžnějším materiálem. Takový rám je odolný, levný a výhodou je i nízká hmotnost a výborná pevnost. Pro zvýšení pevnosti se k hliníku přidává uhlíková ocel a skleněná vlákna.
Ocelový rám je pevnější, ale také mnohem těžší. Využívá se u modelů, které vyžadují vyšší odolnost.
Karbonový rám se vyznačuje vysokou cenou, ale je pevný a ze všech materiálů nejlehčí.
Co se týče výšky, tak platí, že nižší rámy jsou pro jízdu pohodlnější a přirozenější, navíc se na nich lépe odráží. Nevýhodou je, že se můžete snadno zachytit o různé nerovnosti cesty.
A jak bude koloběžka brzdit?
Asi není tajemstvím, že koloběžka nevyvine závratně vysokou rychlost. Nicméně i tak je pochopitelně potřeba mít svoji jízdu pod kontrolou, proto jsou koloběžky vybaveny brzdami. A hádáte správně – rozlišujeme více druhů.
Nášlapné brzdy najdete především u levnějších koloběžek. Výhodou je nízká cena a snadná údržba.
Čelisťové (jako na většině jízdních kol) brzdí oproti těm nášlapným o něco efektivněji. Jsou však dražší.
Kotoučové jsou nejkvalitnější, ale také nejdražší. Jsou náročnější na seřízení a náchylnější na poškození.
Koloběžka musí mít dostatečnou nosnost
Koloběžka kvůli podceňování nosnosti často nedopadne dobře. Nejedná se o hmotnost jezdce, ale jde o tzv. maximální možné zatížení. Například při skoku a následném dopadu se hmotnost působící na koloběžku znásobí.
U městských typů se při hmotnosti jezdce 75 kg doporučuje nosnost koloběžky okolo 100 kg.
Důležitý parametr hlavně pro freeride – čím větší maximální nosnost, tím lepší.
Koloběžka a hlavně elektrokoloběžka vyžadují opatrnost – zdraví na prvním místě
Pokud si stále nevíte rady nebo potřebujete ujasnit některé další body, doporučujeme vám článek Jak vybrat koloběžku, který vám s výběrem pomůže.
Koloběžka pro vás není ta pravá? A co takhle longboard nebo čtyřkolka?
Pokud se potřebujete rychle přemisťovat po městě nebo se rádi jen tak projíždíte a potřebujete ještě kompaktnější řešení než koloběžku, vyzkoušejte elektrický longboard. A pokud rádi vyrazíte na vyjížďku s dítětem
a chcete pro něj bezpečnější vozítko, čtyřkolka bude nejlepší.
Skrýt popis
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše. Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.
Koloběžka - pro děti, nosnost 100 kg, materiál rámu hliník, materiál madel guma, výška řídítek od 75 do 85 cm, rozměry nášlapu 10,5 × 31 cm (Š×D), nášlapná brzda, se zadním blatníkem, protiskluzová plošina, materiál kol guma / PU, tvrdost kol 82A, hmotnost 2,9 kg
Koloběžka - pro děti, nosnost 100 kg, materiál rámu hliník, materiál madel guma, výška řídítek od 75 do 85 cm, rozměry nášlapu 10,5 × 31 cm (Š×D), nášlapná brzda, se zadním blatníkem, protiskluzová plošina, materiál kol guma / PU, tvrdost kol 82A, hmotnost 2,9 kg
Skládací koloběžka stylová, o nosnosti 100 kg, zvládne i horší povrchy, max. výška řídítek 100 cm, materiál rámu: hliník, nášlapná brzda, hmotnost 5 kg
Skládací koloběžka stylová, o nosnosti 100 kg, zvládne i horší povrchy, max. výška řídítek 100 cm, materiál rámu: hliník a ocel, nášlapná brzda, hmotnost 5 kg
Koloběžka - terénní, pro dospělé a pro děti od 6 let, nosnost 100 kg, pro jezdce s minimální výškou 120 cm, materiál rámu ocel, materiál madel TPR, délka 122 cm, výška řídítek od 81 do 90 cm, rozměry nášlapu 7,5 × 34 cm (V×D), čelisťové brzdy, se stojánkem, materiál kol pneu, hmotnost 7,3 kg
Výběr dětského kola má svá specifika. Děti z něj rychle vyrostou, takže je důležité zvolit správnou velikost. Vyplatí se také klást důraz i na bezpečnost. V tomto článku se podíváme, jak správně vybrat dětské kolo Olpran.
Servis a pravidelná údržba vašeho kola je klíčem k tomu, aby vám dobře a dlouho sloužilo. Co si zvládnete opravit nebo ošetřit doma a kdy je lepší se obrátit na služby odborníků?
článekJízda na koloběžce: základní technika, výhody a hubnutí (RADY A TIPY)Jízda na koloběžce je nejen praktický způsob přemisťování, ale také skvělá činnost pro efektivní hubnutí. Je však důležité zvládnout základní techniku. Jak na to, vám poradíme v tomto článku. Dočtete se například také o tom, jak si koloběžku správně přizpůsobit.
Víte, jaký sport si vybrat, abyste v létě shodili pár kil? A jaké při sportování dodržovat zásady? Přinášíme vám tipy na letní sporty, které jsou nejen efektivní při spalování tuků, ale také zábavné.
Podívejte se na produkty seřazené podle ceny od nejlevnějšího v kategorii levné koloběžkyProdukty seřazené od nejdražšího po nejlevnější hledejte v kategorii nejdražší koloběžkyZboží seřazené dle prodejnosti od nejvíce po nejméně prodávané najde v kategorii nejprodávanější, nejlepší koloběžkyProdukty řazené dle hodnocení uživatelů od nejlepšího najdete v koloběžky recenze
P-DC1-WEB18
Váš osobní asistent
Alza Premium
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzace
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záležíMy, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informacíMéně informací
Na našem webu používáme 8 druhů kategorií cookies:
Technické cookies
Ty jsou nezbytně nutné pro fungování webu a jeho funkcí, které se rozhodnete využívat. Bez nich by náš web nefungoval, např. by nebylo možné se přihlásit k uživatelskému účtu.
Funkční cookies
Tyto cookies nám umožňují zapamatovat si Vaše základní volby a vylepšují uživatelský komfort. Jde například o zapamatování si jazyka či umožnění zůstat trvale přihlášen.
Cookies sociálních sítí
Tyto cookies nám umožňují komfortně Vás propojit s Vaším profilem na sociálních sítích a například Vám umožnit sdílet produkty a služby s přáteli a rodinou.
Personalizace obsahu
Tyto cookies nám umožní zobrazit Vám obsah a reklamy dle údajů, které jsou o Vás dostupné tak, abychom se co nejlépe strefili do Vašich potřeb. Jde zejména o to, jaký obsah jste si zobrazili, či na jakém zařízení na naše stránky přicházíte.
Nepersonalizovaná reklama
Tyto cookies nám umožňují zobrazovat Vám obecnou reklamu na produkty a služby.
Personalizovaná reklama
Díky těmto cookies Vám my a ?naši partneři? můžeme nabídnout relevantní produkty a služby na míru a to na základě Vašich nákupů, Vašeho chování a Vašich preferencí.
Měření publika
Tyto cookies nám umožňují optimalizovat naše stránky pro Vaše komfortní používání a to na základě toho, jak je používáte. Cílem je zapamatovat si či předpokládat Vaše volby. Jde například o využívání funkcí, jejich umístění, chování na stránce.
Cookies třetích stran
Tyto cookies jsou cookies třetích stran, přičemž Víc se o nich a o našich partnerech můžete dozvědět zde.
Udělením souhlasu se zpracováním cookies budou na Váš přístroj, který k prohlížení webu používáte, nainstalovány funkční a analytické cookies (kliknutím na tlačítko "Rozumím" obě kategorie, případně si můžete vybrat jen jednu z kategorií kliknutím na tlačítko "Nastavení"). Technické cookies instalujeme na Vaše zařízení vždy, tedy i bez Vašeho souhlasu, protože bez nich by náš web nefungoval.
Svůj souhlas se zpracováním cookies můžete odvolat. V souvislosti se zpracováním cookies ze strany naší společnosti máte dále práva na: přístup ke cookies, výmaz cookies, úpravu, doplnění a opravu cookies, omezení zpracování a právo podat stížnost k ÚOOÚ. Více o Vašich právech.