42" Samsung QE42S90F
4.8 18 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART OLED, 106cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10, HDR10+ and HLG, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, Bluetooth, DLNA, voice control, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 200×200, 40 W speaker(s), Dolby Atmos and Dolby Digital Plus, G
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 460,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
42" Samsung QE42S90F
Specifications
Compare
Diagonal
42 " (106.68 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
42 " (106.68 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
144 Hz
Technology
OLED
Screen surface
Anti-Glare
Operating system
Operating system
Tizen OS
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Slovak, Spanish
Model year
Model year
2025
Application
Global applications
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Bixby
TV functions
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
2 ×
Charging options
AC 220-240V
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
TV weight
8.7 kg
Height without stand
Depth without stand
3.95 cm
Base width / leg spacing
VESA mounting
200×200
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
52 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
103 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 42" Samsung QE42S90F: