Coffee Machine Accessories

You need to use coffee machine accessories because both automatic and lever coffee machines need regular maintenance. Descalers, cleaners and filters for coffee machines are used to prevent clogging from affecting the quality of the coffee. What must be used when and where? How to take proper care of your valuable coffee machine? Accessories can be useful, but which are appropriate? Read on and find out.

Continue


Which Coffee Machine Accessories are Needed for Maintaining Coffee Makers?

Coffee Machine Accessories come in many types, but these are the ones you must keep an eye on

  • Water filters reduce limescale build-up, improve water quality and extend the life of the appliance.
  • Frequently stressed parts, such as the levers and strainers in lever coffee machines and the milk carafes in automatic coffee machines, are the type of coffee maker accessories you need to watch.
  • The water tank is prone to limescale build-up, so it is important to descale it. The formation of limescale depends on the hardness of the water.
  • The steam unit should regularly be cleaned with a degreasing tablet and lubricated with lubricant. It is important to keep it clean to avoid coffee clogging the circuits.

How Often Do You Need to Use Coffee Machine Accessories to Clean Coffee Makers?

When it comes to your coffee machine, accessories in both lever and automatic coffee machines must be kept pristine. It is a good idea to clean certain parts ideally every day to prevent coffee from settling in the internal system. Cleaning keeps the coffee tasting as it should.

  • You should rinse the sieve and all removable parts with water every day and then dry it to remove coffee residue.
  • Remove the steaming unit from the switched-off coffee machine and rinse it with water every week.
  • Remove coffee grease with a degreasing tablet, wash the milk carafe with a special cleaning agent and clean the coffee machine of minerals every month.
  • Follow the coffee machine signal which tells you when to change the water filters and descale the water container.

Descalers are Vital Coffee Machine Accessories

Descalers are used to remove limescale deposits (they are inserted into the water container in the coffee machine) and are probably some of the most important coffee machine accessories you have to buy. They are available in the form of a liquid solution or as tablets.

Cleaning Tablets are Essential Coffee Machine Accessories

The tablets clean the coffee machine in two stages. First, they loosen grease and dirt in the steaming unit of the coffee machine and in the strainer. In the second phase, special substances protect the corresponding parts of the machine against coffee residues and grease. These coffee machine accessories are a great help in keeping your coffee tasting great.

Nozzle and Outlet Cleaners are Important Coffee Machine Accessories

Immersing the nozzles or outlets in a disinfectant solution for a few minutes will completely rid them of dangerous bacteria. Always rinse the nozzles and outlets with hot water after removing them from the disinfectant solution. These coffee machine accessories are essential for hygiene.

    You can also use products from a manufacturer other than the brand of your machine to clean your coffee machine. Cleaning products fulfil the same purpose.

    Coffee Maker Filters are Crucial Coffee Machine Accessories

    Filters for coffee machines are divided into water and drip filters. Each of them performs an important function and without them, coffee preparation would not be possible. Which coffee machine accessories are needed?

    Water Filters for Coffee Makers

    They limit the formation of limescale. To prevent clogging of the coffee machine, accessories such as these need to be replaced regularly. The longest time you can keep one water filter in the coffee machine is 2 months.

    Coffee Filters for Drip Coffee Machines

    The hot water in the filter passes through the ground coffee and drips into the coffee cup. However, there are several types of coffee filters, each with a different length of use.

    • Paper filters can be used once. It is a good idea to rinse the paper filter with hot water before use to get rid of the taste of the paper.
    • Cotton filters let more coffee oils through, making the coffee even more delicious. However, filtration with a cotton filter takes longer.

    Coffee Cups and Mugs - Be Creative with your Coffee Machine Accessories

    To fully enjoy your coffee, you need quality mugs or cups with traditional designs and different volumes. Extend your coffee machine accessories range with a variety of cups and mugs.

    • Coffee cups and mugs have volumes ranging from 60ml to 450ml.
    • Choose between ceramic, porcelain or glass cups and mugs.
    • You can also use carafes that can hold 0.5-1.3 litres of coffee or tea for serving your favourite brew in style.

    Other Coffee Machine Accessories

    The coffee brewing process often requires a coffee machine, accessories and quality coffee. Which coffee maker accessories can you use?

    • A cup warmer,
    • Coffee spoons,
    • A coffee scoop,
    • Coffee bag clips,
    • A tamper for compressing coffee,
    • Spare milk tubing,
    • A container for frothy milk,
    • A container for holding the coffee grounds.


    Hide description
    Was this information useful?
    This form is used only for evaluating the information in the description above.
    If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
    What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
    2,573 Results
    4.7 451×
    Watch Price/Availability
    KRUPS F05400 Descaling Agent
    Descaler - for Krups coffee machines, descaling Thermoblock and brewing unit, also suitable for kettles, package contains 2 bags - from 50 Kč/pcs
      from  99,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: EAN3067x2
    4.7 122×
    Watch Price/Availability
    LAMART LT9032 SET 2PCS CAFÉ 220ML VASO
    Thermo-Glass - made of borosilicate glass, highly resistant, dishwasher and microwave safe, volume 220 ml, height 9,5 cm, 2 pcs - 140 Kč/1 pc(s)
      279,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: LAMTS419
    4.8 152×
    Watch Price/Availability
    LAMART Cup + saucer 2pcs 190ml DINE LT9016
    Set of Cups , 2 piece(s) in the package - 100 Kč/1 pc(s)
      199,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: LAMLT520
    4.6 39×
    Watch Price/Availability
    Siguro Stainless steel mug Elite Brew, 350 ml
    Mug - material: stainless steel, 350ml, colour, 1 pc(s) in pack - 349 Kč/1 pc(s)
    Great price 349,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: SGR_CW_TP04B
    4.9 125×
    Watch Price/Availability
    JURA Descaling Tablets
    Descaler - 9 pcs, for decalcification, easy use and extend the interval needs of professional service - 44 Kč/pcs
      399,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: EAN3552v
    Watch Price/Availability
    Siguro Capuccino thermos glass, 170 ml, 6pcs
    Thermo-Glass - 6×170 ml, borosilicate glass, double wall, temperature range -20 to 150 °C, handmade and blown glasses, suitable for hot and cold drinks, upper diameter 65 mm, clear colour - from 82 Kč/pcs - from 92 Kč/1 pc(s)
    Great price from  490,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: BUNSGRDWGA02
    4.8 21×
    Watch Price/Availability
    LAMART Milk frother with accessories 5pcs KAFFE LT7092
    Milk Frother - Electric, to produce milk foam, device material stainless steel and plastic, stand and container included, volume 0,35 l, height 23,5 cm
      329,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: LAMPE928
    4.8 11×
    Watch Price/Availability
    Severin SM 3586 Spuma 700
    Milk Frother - Easy-Select-Switch with OLED display, for hot, cold operation, acoustic stop signal, adjustable temperature from 45° to 65°C, power: 500 W, capacity: 700ml, colour: stainless steel / black matt, 13 automatic programs, automatic shutdown, overheating protection
      3,199,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: SEVPM223
    4.8 124×
    Watch Price/Availability
    LAMART LT9033 SET 2PCS LATTE 400ML VASO
    Thermo-Glass - made of borosilicate glass, highly resistant, dishwasher and microwave safe, volume 400 ml, height 11,8 cm, 2 pcs - 190 Kč/1 pc(s)
      379,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: LAMTS426
    4.8 193×
    Watch Price/Availability
    Lamart set of 2 espresso glasses 80ml VASO LT9009
    Glass - Double TERMO borosilicate glass, material: glass, colour: clear, volume: 80ml, height: 6.4cm - 85 Kč/1 pc(s)
      169,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: LAMKP740
    4.7 100×
    Watch Price/Availability
    LAMART LT9036 SET 2PCS COFFEE 350ML VASO
    Thermo-Glass - for latte, 2 pieces per pack, glass volume 350 ml, material borosilicate glass, dishwasher safe - 150 Kč/1 pc(s)
      299,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: LAMTS457
    4.9 54×
    Watch Price/Availability
    Siemens TZ70033A
    Coffee Maker Filter water filter, filter for the following coffee machines: Siemens EQ,6, reduces water hardness and removes chlorine and removes unwanted particles from the water, 3 pc(s) in package
      699,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: SIEKF437
    4.8 80×
    Watch Price/Availability
    LAMART LT7080 Coffee pot 1350 ml
    Storage Jar - material: plastic, volume 1,35 l, silicone sealing, dimensions: 10,5cm×10,5cm×20,2cm, 1 pc(s)
      229,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: LAMDK390
    Watch Price/Availability
    Siguro Double wall glass cup Espresso, 90 ml, 6 pcs
    Thermo-Glass - 6×90 ml, high quality borosilicate glass, double wall, temperature resistant from -20 to +150 °C, the mugs are handmade and blown, suitable for hot and cold drinks, dimensions 70.5 × 64.4 × 61.5 mm - from 82 Kč/pcs - from 92 Kč/1 pc(s)
    Great price from  494,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: BUNSGRGWD090Z
    4.7 196×
    Watch Price/Availability
    Severin SM 3590
    Milk Frother - Electric, to produce milk foam, ergonomic shape, 1 program, device material stainless steel, dimensions 23.3 × 4.5 × 4.5 cm (H×W×D)
      259,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: BVZmisc614
    4.5 102×
    Watch Price/Availability
    LAMART Cup + saucer 2pcs 90ml DINE LT9017
    Set of Cups - porcelain set, set contains 2x cups, 2x saucers, material: Porcelain, volume: 90ml, size of cup: 5.9cm, height: 5.4cm, saucer: 12 x 12cm - 47 Kč/1 pc(s)
      189,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: LAMLT537
    4.9 92×
    Watch Price/Availability
    Siguro Glasses Elegance, 260 ml, 2 pcs
    Thermo-Glass - handmade and blown glasses, borosilicate glass, double wall, temperature resistance from -20 to 150 °C, suitable for hot and cold drinks, diameter 75 mm, height 102 mm, grey colour - from 126 Kč/pcs - from 140 Kč/1 pc(s)
    Great price from  251,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: SGR_GW_D260Y
    4.7 35×
    Watch Price/Availability
    LAMART LT7079 Coffee tapper
    Grounds Container diameter 135 mm, material carbon steel, dimension 135 mm, 145 × 85 mm, black, silver
      699,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: LAMOK383
    4.9 565×
    Watch Price/Availability
    Hario V60-02 Paper Filters (VCF-02-100W), White, 100pcs
    Coffee Filter - for preparation of drip coffee in dripper, suitable for Hario drippers size 02 and other drippers of other brands with conical shape, 100pcs
      129,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: HARI006
    4.3 25×
    Watch Price/Availability
    De'Longhi DLSC035 Replacement container
    Replacement Container for Coffee Makers - for milk, for DeLonghi E LATTEPLUS full-automatic coffee machines, E LATTEPRO models ECAM 290.51, 290.61, 290.62, 290.81, 290.83, 29.063, 29.064, 29.081, 29.084, 29.265
    Amazing Deal 589,- Save 149,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: DELND107
    4.8 50×
    Watch Price/Availability
    LAMART Cup + saucer 2pcs 300ml KAFFE LT9207
    Set of Cups for cappuccino and tea - with saucers, material porcelain, volume 300 ml, dishwasher and microwave safe, white colour, 4 pcs in the package - 62 Kč/1 pc(s)
    Great price 249,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: LAMsds74
    Watch Price/Availability
    Siguro Mug made of double-walled glass Lungo, 200 ml, 6 pcs
    Thermo-Glass - 6×200 ml, high quality borosilicate glass, double wall, temperature resistant from -20 to +150 °C, the mugs are handmade and blown, suitable for hot and cold drinks, dimensions 90 × 81.9 × 81.5 mm - from 105 Kč/pcs - from 117 Kč/1 pc(s)
    Great price from  629,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: BUNSGRGWD200Z
    5.0 20×
    Watch Price/Availability
    Siguro Coffee Server, 650 ml
    Kettle - ideal for making coffee or tea, compatible with different sized drippers, cap, high quality borosilicate glass, highly temperature resistant, easy maintenance, scale, dimensions 112 × 152 × 123 mm
    Great price 299,-
    Buy
    In stock 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: SGR_GW_P650Z
    4.8 135×
    Watch Price/Availability
    LAMART LT9025 SET 2PCS ESPRESSO 75ML VASO
    Glass - for cold and hot drinks, double TERMO borosilicate glasses keep the desired temperature for a long time, material: glass, colour: clear, volume: 75ml, size: height 6.3cm - 105 Kč/1 pc(s)
      209,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: LAMSS289
    In the category Coffee Machine Accessories on Alza.cz, we currently have a total of 2573 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
    Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap coffee Machine Accessories Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best coffee Machine Accessories You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in coffee Machine Accessories reviews