Coffee Machine Accessories

You need to use coffee machine accessories because both automatic and lever coffee machines need regular maintenance. Descalers, cleaners and filters for coffee machines are used to prevent clogging from affecting the quality of the coffee. What must be used when and where? How to take proper care of your valuable coffee machine? Accessories can be useful, but which are appropriate? Read on and find out.

Continue


Which Coffee Machine Accessories are Needed for Maintaining Coffee Makers?

Coffee Machine Accessories come in many types, but these are the ones you must keep an eye on

  • Water filters reduce limescale build-up, improve water quality and extend the life of the appliance.
  • Frequently stressed parts, such as the levers and strainers in lever coffee machines and the milk carafes in automatic coffee machines, are the type of coffee maker accessories you need to watch.
  • The water tank is prone to limescale build-up, so it is important to descale it. The formation of limescale depends on the hardness of the water.
  • The steam unit should regularly be cleaned with a degreasing tablet and lubricated with lubricant. It is important to keep it clean to avoid coffee clogging the circuits.

How Often Do You Need to Use Coffee Machine Accessories to Clean Coffee Makers?

When it comes to your coffee machine, accessories in both lever and automatic coffee machines must be kept pristine. It is a good idea to clean certain parts ideally every day to prevent coffee from settling in the internal system. Cleaning keeps the coffee tasting as it should.

  • You should rinse the sieve and all removable parts with water every day and then dry it to remove coffee residue.
  • Remove the steaming unit from the switched-off coffee machine and rinse it with water every week.
  • Remove coffee grease with a degreasing tablet, wash the milk carafe with a special cleaning agent and clean the coffee machine of minerals every month.
  • Follow the coffee machine signal which tells you when to change the water filters and descale the water container.

Descalers are Vital Coffee Machine Accessories

Descalers are used to remove limescale deposits (they are inserted into the water container in the coffee machine) and are probably some of the most important coffee machine accessories you have to buy. They are available in the form of a liquid solution or as tablets.

Cleaning Tablets are Essential Coffee Machine Accessories

The tablets clean the coffee machine in two stages. First, they loosen grease and dirt in the steaming unit of the coffee machine and in the strainer. In the second phase, special substances protect the corresponding parts of the machine against coffee residues and grease. These coffee machine accessories are a great help in keeping your coffee tasting great.

Nozzle and Outlet Cleaners are Important Coffee Machine Accessories

Immersing the nozzles or outlets in a disinfectant solution for a few minutes will completely rid them of dangerous bacteria. Always rinse the nozzles and outlets with hot water after removing them from the disinfectant solution. These coffee machine accessories are essential for hygiene.

    You can also use products from a manufacturer other than the brand of your machine to clean your coffee machine. Cleaning products fulfil the same purpose.

    Coffee Maker Filters are Crucial Coffee Machine Accessories

    Filters for coffee machines are divided into water and drip filters. Each of them performs an important function and without them, coffee preparation would not be possible. Which coffee machine accessories are needed?

    Water Filters for Coffee Makers

    They limit the formation of limescale. To prevent clogging of the coffee machine, accessories such as these need to be replaced regularly. The longest time you can keep one water filter in the coffee machine is 2 months.

    Coffee Filters for Drip Coffee Machines

    The hot water in the filter passes through the ground coffee and drips into the coffee cup. However, there are several types of coffee filters, each with a different length of use.

    • Paper filters can be used once. It is a good idea to rinse the paper filter with hot water before use to get rid of the taste of the paper.
    • Cotton filters let more coffee oils through, making the coffee even more delicious. However, filtration with a cotton filter takes longer.

    Coffee Cups and Mugs - Be Creative with your Coffee Machine Accessories

    To fully enjoy your coffee, you need quality mugs or cups with traditional designs and different volumes. Extend your coffee machine accessories range with a variety of cups and mugs.

    • Coffee cups and mugs have volumes ranging from 60ml to 450ml.
    • Choose between ceramic, porcelain or glass cups and mugs.
    • You can also use carafes that can hold 0.5-1.3 litres of coffee or tea for serving your favourite brew in style.

    Other Coffee Machine Accessories

    The coffee brewing process often requires a coffee machine, accessories and quality coffee. Which coffee maker accessories can you use?

    • A cup warmer,
    • Coffee spoons,
    • A coffee scoop,
    • Coffee bag clips,
    • A tamper for compressing coffee,
    • Spare milk tubing,
    • A container for frothy milk,
    • A container for holding the coffee grounds.


    Hide description
    Was this information useful?
    This form is used only for evaluating the information in the description above.
    If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
    What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
    2,574 Results
    4.8 286×
    Watch Price/Availability
    KRUPS Claris F08801
    Coffee Maker Filter water filter, compatible with the following: KRUPS Essential, removes heavy metals and removes unwanted particles from the water, 1 pc(s) in package
      from  359,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: EAN3067x
    5.0 2×
    Watch Price/Availability
    JURA 3-Phase Cleaning Tablets, 25 pcs, Blister Pack
    Cleaning tablets - with TÜV certification, cleans the coffee pathways from the brewing unit to the coffee spout, provides lasting protection against mineral deposits, cleans at the touch of a button, blister pack of 25 tablets - 44 Kč/1 pc(s)
      1,090,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: JURCT0455
    4.8 110×
    Watch Price/Availability
    KRUPS XS530010
    Coffee Machine Cleaner - for extending the life of the Krups, 2 bags of descaling agent, 10 cleaning and degreasing tablets, 1 water filter cartridge
    Great price 769,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: KRUPK026
    4.8 16×
    Watch Price/Availability
    KRUPS XS3000F1 Cleaning tablet
    Cleaning tablets - 10 pcs, cleaning the brewing unit and coffee circuit, removing grease and deposits, for long-term use - 32 Kč/1 pc(s)
      319,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: KRUCT1542
    4.8 116×
    Watch Price/Availability
    Aqua Crystalis AC-CLEAN for PHILIPS/SAECO coffee machines (AquaClean filter replacement)
    Coffee Maker Filter water filter, compatible with the following coffee machines:Philips and Saeco , reduces water hardness and removes unwanted particles from the water, 1 pc(s) in package
      199,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: AQCfil004
    4.8 131×
    Watch Price/Availability
    Aqua Crystalis AC-C002 for DeLonghi coffee machines (Filter replacement DLS C002)
    Coffee Maker Filter water filter, for these coffee machines: De'Longhi DLSC002, reduces water hardness and removes unwanted particles from the water, 1 pc(s) in package
      169,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: AQCfil001
    4.9 86×
    Watch Price/Availability
    De'Longhi DLSC060 Milk Jug 350ml
    Pourer - for the preparation of perfect cappuccino or Latte Macchiata
    Amazing Deal 449,- Save 80,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: DELACC199
    5.0 19×
    Watch Price/Availability
    JURA Tablets for Cleaning the Milk System - 30 Cleanings
    Cleaning tablets - for cleaning the milk system in the form of mini tablets, up to 30 cleanings, simple and accurate dosing, phosphate-free - 13.30 Kč/1 pc(s)
      399,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: JURCP583
    4.8 122×
    Watch Price/Availability
    De'Longhi DLSC306 Coffee Care Kit
    Coffee Machine Cleaner - for espresso and coffee machine cleaning, includes: descaler, water softener, milk nozzle cleaner, microfibre cloth, brush, water hardness test strip
      589,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: DELCP281
    4.9 128×
    Watch Price/Availability
    De'Longhi DLSC550 Multiclean
    Coffee Machine Cleaner - for cleaning the milk decanter circuit, effectively cleans the outer or removable parts of all coffee machines, disinfectant and antibacterial, gentle on delicate surfaces, capacity: 250ml - 636 Kč/1 l
      159,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: DELPK307
    4.8 62×
    Watch Price/Availability
    Aqua Crystalis AC-SLCN25 Food grade petroleum jelly/silicone lubricant 25 g
    Coffee Maker Lubricant - for appliance maintenance, adhesion to all materials, it won't dry up, it doesn't harden, it doesn't leak, clear structure, tasteless and odourless, safe for contact with food, toxic-free, ecological, water-resistant, acetone, of ethanol, ethylene glycol, glycerine and methanol, temperature resistance -55 °C to +250 °C, DVGW certification, DIN EN 377, LFGB, weight 25 g
      139,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: MBaaa2568
    4.2 6×
    Watch Price/Availability
    JURA CLARIS Pro Smart+
    Coffee Maker Filter water filter, for these coffee machines: JURA GIGA W10, GIGA X3, GIGA X3 G2, GIGA X8, W8, GIGA X8 G2, W4, WE6, X10, X10c, X4, X8, X6 and X4c, reduces water hardness and removes chlorine and removes unwanted particles from the water, 1 pc(s) in package
      899,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: JURFI54
    5.0 2×
    Watch Price/Availability
    Severin SM 3579
    Milk Frother - Electric, to make milk foam and hot chocolate, automatic shut-off and heating function, dishwasher-safe accessories and LED indicator light, 3 programs, power input 500 W, device material stainless steel and plastic, container material steel, lid and container included, volume 0,4 l, dimensions 21 × 13.5 × 18.5 cm (H×W×D)
      2,299,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: SEVSM81
    4.8 109×
    Watch Price/Availability
    Aqua Crystalis AC-F008 for Krups coffee machines (Replacement of filters F08801 and NIRF700)
    Coffee Maker Filter water filter, for these coffee machines: AEG, BOSCH, KRUPS and Siemens TCZ6003 (461732), F088 , TZ60003 and F08801, reduces water hardness and removes unwanted particles from the water, 1 pc(s) in package
      169,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: AQCfil002
    4.9 123×
    Watch Price/Availability
    Aeropress Aerobic Paper Filters for Coffee Machine
    Coffee Filter - package includes 350pcs, diameter 6.4cm
      199,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: AERO002
    4.6 39×
    Watch Price/Availability
    Siguro Stainless steel mug Elite Brew, 75 ml
    Mug - material: stainless steel, 75ml, colour, 1 pc(s) in pack - 249 Kč/1 pc(s)
    Great price 249,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: SGR_CW_TP01B
    4.9 565×
    Watch Price/Availability
    Hario Misarashi paper filters V60-02, unbleached, 100pcs
    Coffee Filter - paper, compatible with HARIO coffee machines, 100 pcs in pack
      119,-
    Buy
    In stock > 20 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: HARI017
    4.9 87×
    Watch Price/Availability
    SIEMENS TZ70003
    Coffee Maker Filter water filter, for the following coffee machines: Siemens EQ,6, reduces water hardness and removes unwanted particles from the water, 1 pc(s) in package
      359,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: SIETZ958
    4.7 308×
    Watch Price/Availability
    Rohnson R-500n
    Frappe Maker - 15W, for making frappes, fruit juices, cocktails
      339,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: EAN2171g
    4.8 452×
    Watch Price/Availability
    Scanpart Liquid Descaler for Automatic Coffee Machines, 1L
    Descaler - liquid, for fully automatic coffee makers, 1l - 219 Kč/1 l
      219,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: SCAOC003
    4.9 51×
    Watch Price/Availability
    AlzaCafé Ceramic mug black 320ml
    Mug - for filtered coffee, cappuccino, or lungo, elegant matte black finish with AlzaCafé-style print, glossy yellow interior glaze, ceramic, 320 mlcapacity - 199 Kč/1 pc(s)
    Great price 199,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: AC_MC_35M01B
    4.5 32×
    Watch Price/Availability
    KRUPS XL100811 Milk Frother
    Milk Frother - milk whipping: 150ml, non-stick surface, one-touch panel, 360° multifunctional base, stainless-steel inner material, plastic outer material, removable lid
    Amazing Deal 999,- Save 140,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: KRUPM475
    4.8 141×
    Watch Price/Availability
    De'Longhi DLSC551 Softball
    Descaler - anti-limescale ball spheres, reduces water hardness, 2 pcs in package - 105 Kč/pcs
      209,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: DELPK796
    3.8 14×
    Watch Price/Availability
    Rohnson R-4416
    Milk Frother - Electric, to produce milk foam, hot chocolate and iced coffee, automatic shut-off and heating function, non-stick surface, swivel base and LED indicator light, 4 programs, power input 500 W, maximum temperature 65 °C, device material plastic, container material plastic, the lid, stand and container included, volume 0,3 l, dimensions 20.5 × 16 × 10.7 cm (H×W×D)
      899,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: ROHnpm99
    In the category Coffee Machine Accessories on Alza.cz, we currently have a total of 2574 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
    Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap coffee Machine Accessories Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best coffee Machine Accessories You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in coffee Machine Accessories reviews