Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,474 Results
4.2 31×
Watch Price/Availability
St. Dalfour Pear fruit spread 284 g
Jam - 100% natural ingredients, without added preservatives, colourings and flavourings, contains no added sugar, only concentrated fruit juice, made in France according to original recipes, weight 284 g, pear flavour - from 440 Kč/1 kg
  from  102,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTstd010
4.2 31×
Watch Price/Availability
St. Dalfour Blackberry fruit spread 284 g
Jam - 100% natural ingredients, without added preservatives, colourings and flavourings, contains no added sugar, only concentrated fruit juice, made in France according to original recipes, weight 284 g, blackberry flavour - from 419 Kč/1 kg
  from  97,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTstd008
4.8 144×
Watch Price/Availability
Alpro almond drink 4 x 1l
Plant-based Drink - almond, with flavour of natural - 75 Kč/1 l
  299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0007bun
4.3 8×
Watch Price/Availability
Allnature Goji - Dried Chinese Custard 1000 g
Dried Fruit - goji, 1000 g - 447 Kč/1 kg
  447,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Allnatu053
4.3 5×
Watch Price/Availability
NATU Lyophilized blueberries 45 g
Freeze-Dried Fruit -, 40 g - 3,225 Kč/1 kg
  129,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu114
4.9 16×
Watch Price/Availability
Alpro rice cooking product 4 x 250 ml
Plant-based Drink - rice, with flavour of natural - 219 Kč/1 l
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0030bun
4.8 8×
Watch Price/Availability
Vanavita Organic Pumpkin seed oil 250 ml
Oil - cold pressed - 836 Kč/1 l
  209,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym676
4.0 7×
Watch Price/Availability
NATU Granolove Salted Caramel 400 g
Granola - 1736kJ/100g, weight: 0,4kg, flavour: salty caramel - 392 Kč/1 kg
  149,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu002
5.0 1×
Watch Price/Availability
Powerlogy Pistacchio Coconut Granola 350 g
Granola - flavour coconut and pistachio, weight 350 g, energy value per 100 g is 507 kcal - 569 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl026
4.2 31×
Watch Price/Availability
St. Dalfour Cherry fruit spread 284 g
Jam - 100% natural ingredients, without added preservatives, colourings and flavourings, contains no added sugar, only concentrated fruit juice, made in France according to original recipes, weight 284 g, cherry flavour - from 440 Kč/1 kg
  from  102,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTstd005
4.7 17×
Watch Price/Availability
SENS Spice worms - Onion & Parsley 15 g
Dried Insects - 10,600 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0041
4.8 5×
Watch Price/Availability
4Slim 100% Peanut Butter 500 g
Nut Butter - - 292 Kč/1 kg
  146,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfsli022
4.5 6×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese Herold 80 g
Crispy Cheese - freeze dried, 40 g protein per 100 g, weight 80 g, 567 kcal per 100 g - 2,488 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr006
4.0 11×
Watch Price/Availability
Allnature Roasted unsalted shelled peanuts 1000 g
Nuts - roasted, salted and shelled peanuts, 1000 g - 119 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant13
4.7 7×
Watch Price/Availability
NATU Peanut cream with coconut 300 g
Nut Cream - smooth, peanut, coconut flavour, 20 g protein per 100 g, 542.18 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 463 Kč/1 kg
  139,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnatu160
4.0 5×
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Probio Oatmeal Dark Chocolate 350 g
Oatmeal , energy value per 100g: 357 kcal
  245,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl030
4.8 5×
Watch Price/Availability
4Slim 100% Peanut Butter 1000 g
Nut Butter - - 219 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfsli023
4.6 8×
Watch Price/Availability
GRIZLY Sorghum flour 500 g
Flour - sorghum, 500 g - 116 Kč/1 kg
  58,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz048
4.5 4×
Watch Price/Availability
Alpro Coffee from almond drink 250 ml
Plant-based Drink - almond - from 236 Kč/1 l
  from  45,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0077
5.0 6×
Watch Price/Availability
Lifelike Hazelnut flour 500g
Flour - hazelnut, 500 g - 378 Kč/1 kg
  189,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16485
4.6 16×
Watch Price/Availability
Emco Biskiti chocolate with chips 350 g
Cereals - Biskiti oatmeal cookies, chocolate with white chocolate chips, the shape of smileys, high fibre content, without palm oil, dyes and preservatives, suitable with milk, with yoghurt or separately - 311 Kč/1 kg
  109,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem185
4.4 9×
Watch Price/Availability
Lifelike Rice instant flour 500g
Flour - Rice, 500 g - 128 Kč/1 kg
  64,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16484
5.0 1×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Tuleň 210g
Nut Cream - strawberry flavour, 13.5 g protein per 100 g, 591 kcal per 100 g, gluten-free, weight 210 g - 1,090 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig152
5.0 1×
Watch Price/Availability
PRAGER'S Soda Yuzu & Lime 0,33 l tin
Flavoured Water - 121 Kč/1 l
  40,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkof010
In the category Healthy Eating on Alza.cz, we currently have a total of 1474 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews