AlzaPlus+ Deals - Alternative Diet

AlzaPlus+ Deals

Amazing discounts within your reach. All you need is an active AlzaPlus+ membership 🤩

  • The offer is valid from 22nd of September 2026 to the 4th of October 2026.
  • Full terms and conditions of the campaign can be found here.
Continue
Hide description
Was this information useful?
This form is used only for evaluating the information in the description above.
If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
25 Results
4.6 96×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Wild Chicken with Rice
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 573 kJ, weight 400g - 573 Kč/1 kg
Great price 229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2592
5.0 2×
Watch Price/Availability
Adventure Menu Pro-Ration Emergency food pack menu V
MRE - Meal Ready To Eat, main course, weight 2313g - 363 Kč/1 kg
Great price 839,- Save 40,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv063
4.5 28×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Penne Bolognese
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 479 kJ, weight 105g - 2,657 Kč/1 kg
Great price 279,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv039
4.6 100×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Beef goulash with potatoes
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 369 kJ, weight 400g - 623 Kč/1 kg
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2587
4.8 76×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Chicken Korma with rice
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 589 kJ, weight 400g - 598 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2588
4.5 93×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Deer ragout with potato wedges
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 622 kJ, weight 400g - 598 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2586
4.3 192×
Watch Price/Availability
Stormred Shaker with tray black, 500ml
Shaker - with a volume of 0,5l, colour: black
Great price 139,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgom003
4.3 496×
Watch Price/Availability
Stormred Shaker black, 700ml
Shaker - with a volume of 0,7l, colour: black
Great price 119,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgom006
4.6 74×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Pork with dumplings and cabbage
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 584 kJ, weight 400g - 573 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2591
4.7 53×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Pork ribs with potatoes
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 394 kJ, weight 400g - 523 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2590
4.3 496×
Watch Price/Availability
Stormred Shaker red, 700ml
Shaker - with a volume of 0,7l, colour: red
Great price 119,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgom004
4.3 496×
Watch Price/Availability
Stormred Shaker blue, 700 ml
Shaker - with a volume of 0,7l, colour: blue
Great price 119,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgom005
4.4 6×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Penne Bolognese
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1945 kJ, weight 158g - 2,462 Kč/1 kg
  389,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv049
4.6 54×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Rice pudding with plums
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 827 kJ, weight 250g - 636 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2597
4.5 46×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Semolina with apples and cinnamon
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 744 kJ, weight 250g - 676 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2598
4.6 37×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Garden-style chicken with beans
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 396 kJ, weight 400g - 598 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2593
4.6 37×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - 100% MEAT: Turkey with onions
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 771 kJ, weight 200g - 1,145 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2595
3.3 12×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Chicken wings with honey and chilli
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 271 kJ, weight 300g - 697 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ADVEN09
3.8 12×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Swedish meatballs with cream sauce and mashed potatoes
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 838 kJ, weight 250g - 636 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv047
4.3 23×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Tandoori Quinoa (VEGAN)
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 589 kJ, weight 400g - 573 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT4419
4.6 58×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Meat and rice balls with tomato sauce
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 540 kJ, weight 400g - 573 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock 4 pcs
Order Code: ADVEN10
4.5 26×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Chilli con Carne
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 508 kJ, weight 137g - 2,255 Kč/1 kg
  309,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTadv038
4.5 2×
Watch Price/Availability
FOOD FORCE Beef stew with potatoes 150 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1704 kJ, weight 150g - 1,107 Kč/1 kg
Amazing Deal 166,- Save 23,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTfofo010
4.7 3×
Watch Price/Availability
FOOD FORCE Pasta with chicken 146 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1746 kJ, weight 146g - 1,226 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTfofo006

AlzaPlus+ Deals - Alternative Diet - articles

alcoholJak vybrat whisky Jak vybrat whisky a jak se vyznat v jejích druzích? Na jaké druhy se vůbec tento oblíbený nápoj dělí? Odpovíme v našem průvodci výběrem.
Pivo patří celosvětově k nejoblíbenějším nápojům. A u nás obzvláště. Pokud se v pivu nevyznáte, ale rádi byste nějaké někomu pořídili, např. jako dárek, připravili jsme pro vás článek o tom, kde se dozvíte, jak takové pivo vybrat.
Rum patří mezi nejoblíbenější alkoholické nápoje. Jak se v nich ale vyznat, když rum vybíráte, například jako dárek? Poradíme v našem průvodci výběrem rumů.
how to chooseJak vybrat víno Víno nás provází při slavnostních chvílích i odpočinku. Ale jak se ve vínu vyznat a jak ho vybrat, když např. sháníte nějaký vhodný dárek? V tomto článku vám poradíme.