ASUS ROG Strix G16 G615LP-NEBULA016W Eclipse Gray Metallic
(1 rok ochrany proti poškození zdarma po registraci)
5 1 rating
Gaming Laptop - Intel Core Ultra 9 275HX, 16" IPS anti-glare 2560 × 1600 240 Hz, RAM 32GB DDR5, RTX 5070 8GB, SSD 1000GB, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 2, USB-C, WiFi, Bluetooth, 4-cell battery, Windows 11 Home
The product is localised for CZ
Buy with code ALZADNY5
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 1,259,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
ASUS ROG Strix G16 G615LP-NEBULA016W Eclipse Gray Metallic 54,726,- In stock > 5 pcs
Buy
Specifications
Compare
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
32 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 9 275HX
Processor frequency
2.7 GHz (2,700 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
16"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Display
Display size
16"
Display refresh rate
240 Hz
Luminosity
500 Nits
Aspect Ratio
16:10
Display resolution
Big
Colour coverage and certification
100% DCI-P3, DisplayHDR, Pantone Validated
Display resolution
2560 × 1600 px
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 9
Intel processor generation
Arrow Lake
Processor model number
Intel Core Ultra 9 275HX
Number of processor cores
24 ×
Processor frequency
2.7 GHz (2,700 MHz)
Core boost frequency
5.4 GHz (5,400 MHz)
Cache processor
36 MB
Memory
Size of operational RAM
32 GB
Memory type
DDR5
Memory frequency
5,600 MHz (5.6 GHz)
Number of installed slots
2 ×
Total number of slots
Graphics card
Graphics card memory
8 GB
Maximum Graphic Power (TGP)
115 W
Boost clock
2,347 MHz
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Model graphics cards
RTX 5070
AI
Total number of TOPS
13
Number of TOPS (NPU)
13
NPU name
Intel AI Boost
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
Drive interfaces
M.2 NVMe PCIe 4.0
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
2 ×
Equipment
Webcam
1,080 p
Backlight
RGB
Battery
Adapter included
Power adapter
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Charging connector
Rectangle Conn
Battery capacity
90 Wh
Number of cells
4pc(s)
Charging power
280 W
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Colour
Colour
Grey
Weight
Weight
2.65 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
HDMI, USB-C
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Combo Audio Jack
USB-C
1 ×
Thunderbolt / USB 4
USB 3.2 Gen 2
3 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.4
WiFi
802.11be
WiFi version
WiFi 7
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
354 mm
Maximum height
30.8 mm
Depth
268 mm
Keyboard layout
Keyboard language
CZ, SK
Product series
Laptop Series
Asus ROG
Warranty
Extended warranty
Pick-up & Return
Package contents
Package includes
Charging adapter, Power adapter
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Charging // EU Directive
Min. power input
45 W
Max. power input
100 W
Adapter included
with an adapter
More Specifications
ASUS COMPUTER GmbH, Harkortstrasse 21-23, 40880 Ratingen, Germany, Europe, [email protected]
Note:
Variants ASUS ROG Strix G16 G615: